bada-tizen-0

Systemy bada i Tizen łączą się

Firmy Intel i Samsung zdecydowały, iż ich systemy operacyjne, bada i Tizen – zostaną połączone.

bada - tizen

Informację ujawnił wiceprezes ds. planowania firmy Samsung, Tae-jin Kang. Według Kanga, dzięki połączeniu – wszystkie aplikacje z bada będzie można uruchomić na systemie Tizen firmy Intel. Ujednolici się także SDK, oraz API obydwu systemów, przez co programista, który tworzy aplikacje na bada, będzie je mógł także stworzyć dla Tizen.

Tae-jin Kang niestety nie był w stanie powiedzieć, kiedy łączenie Tizen i bada zostanie ukończone. Według niego, jeszcze przed końcem tego roku – na rynek powinny wejść dwa smartfony wyposażone w system Tizen.

Z całego połączenie najbardziej zapewne skorzysta Intel – bada „dzierży” obecnie aż 2% rynku smartfonów, natomiast Tizen jeszcze nawet dobrze nie wystartował. Przedstawiciel Samsunga dodaje jednak, iż koreański producent nie ma zamiaru uczynić swoim głównym systemem Tizen.

Przypominam, że intelowski Tizen powstał we wrześniu zeszłego roku, kiedy to Nokia zdecydowała o porzuceniu systemu MeeGo na rzecz Windows Phone. To właśnie na bazie MeeGo Intel budował Tizen.

Myślę, że połączenie Tizen i bada to dobra wiadomość dla wszystkich konsumentów. Od teraz Intel i Samsung będą pracować wspólnie, co z pewnością przełoży się na polepszenie systemu bada/Tizen. Miejmy nadzieję, że te dwie firmy sprostają konkurencji – a ich wspólny system będzie stanowić znaczącą przeciwwagę dla Androida i Apple iOS.

Źródło: Forbes