Sapphire glass – szkło szafirowe

Szafirowe szkło jest trzykrotnie wytrzymalsze, niż Gorilla Glass

W zaprezentowanym niedawno Samsungu Galaxy S4, zastosowano najnowszą zdobycz techniki – szkło ochronne na ekran firmy Corning, Gorilla Glass 3. Jak się jednak okazuje, nie jest to wcale najlepsze szkło, które mogłoby chronić wyświetlacz. Dużo mocniejszy, jest szafir.

Sapphire glass - szkło szafirowe

Szafirowe szkło nie jest niczym nowym. Pewnie większość z Was, już dawno temu słyszała o zegarkach, ze szkiełkiem wykonanym z szafiru. Szafir, to tak naprawdę jedna z odmian tlenku glinu, która jest zupełnie przeźroczysta i wyjątkowo odporna na zarysowania. Materiał ten jest tak twardy, że można go porównać nawet z twardością diamentu, jednak w przeciwieństwie do niego, szafir jest dużo tańszy. Można pomyśleć, że to świetny, potencjalny kandydat na szkiełko ochronne wyświetlaczy smartfonów. Dlaczego więc producenci go nie stosują?

Niestety okazuje się, że szafirowe szkło jest dużo droższe, niż Gorilla Glass. Podczas gdy produkt firmy Corning, kosztuje około 3$ za sztukę, tej samej wielkości szkło szafirowe, będzie kosztować 30$. Producenci smartfonów, którzy szukają oszczędności gdzie się tylko da, nie zdecydują się na takie rozwiązanie, skoro mogą użyć taniego Gorilla Glass. Jedynie Apple, w swoim najnowszym smartfonie iPhone 5, zdecydowało się na zastosowanie szafirowego szkła, ale tylko jako ochrony obiektywu kamery urządzenia.

Oczywiście firma Corning nie spoczywa na laurach i ciągle wypuszcza nowe generacje swojego szkła. Najnowsza z nich, Gorilla Glass 3, jest dużo wytrzymalsza, niż poprzednie wersje. Mimo wszystko, pod względem odporności na zarysowania, jeszcze trochę jej brakuje do szafiru.

Źródło: Extreme Tech


 • Wojtek

  „dużo tańczy” powinno być „dużo tańszy” :)

  • http://smartfan.pl Noob

   Dzięki Wojtku za zwrócenie uwagi, faktycznie śmieszna literówka, już poprawiona 😀

   • Wojtek

    Nie ma za co =]