Tim Cook

Szef Apple Tim Cook najlepiej zarabiającym CEO 2011 roku

Tim Cook, CEO Apple był najlepiej opłacanym prezesem w 2011 roku – jego zarobki osiągnęły astronomiczny pułap.

Tim Cook

Przed obecnym szefem Apple stoi bardzo trudne zadanie – musi co najmniej utrzymać poziom, jaki reprezentował guru mobilnych technologii, Steve Jobs. Nie martwcie się jednak, gdyż Tim Cook za swoją pracę otrzymuje ogromne pieniądze. Jego roczne wynagrodzenie wynosi 378 milionów $, czyli prawie 1.3 miliarda złotych.

Dla porównania Larry Ellison, założyciel i szef Oracle z zarobków i udziałów w firmie wyciąga rocznie „zaledwie” 76 milionów $, natomiast były już prezes Motorola Mobility, Sanjay Jha zarabiał rocznie 46.6 miliona $.

Tim Cook swoje wynagrodzenie otrzymuje w akcjach Apple, z czego pierwszej połowy nie może sprzedać w ciągu najbliższych pięciu lat, natomiast drugiej połowy do 2021 – to ma wymóc na Cooku dbałość o wysoką cenę akcji. Zastanawiacie się pewnie, z czego ten człowiek żyje, skoro nie może sprzedać żadnych akcji przez pięć lat? Pensja podstawowa Tima Cooka to „zaledwie” 900,000$. Przypominam, że Steve Jobs był dobrze znany m.in. ze swojej rocznej pensji, która wynosiła astronomiczne 1$ – reszta jego zysków pochodziła z udziałów w Apple.

Źródło: PhoneArena