Steve Ballmer

Szef Microsoftu Steve Ballmer w ciągu 12 miesięcy opuści swoje stanowisko

Szef Microsoftu, Steve Ballmer po 13 latach rządzenia firmą odejdzie ze swojego stanowiska. Ustąpienie Ballmera z funkcji ma nastąpić w ciągu 12 najbliższych miesięcy. Dlaczego Steve opuszcza giganta?

Steve Ballmer

Steve Ballmer

Microsoft został założony w 1976 roku przez Billa Gatesa, który jest co prawda nadal związany z firmą, jednak obecnie wraz ze swoją żoną zajmuje się głównie działalnością filantropijną. Ballmer, który objął stanowisko prezesa Microsoftu po Gatesie w 2000 roku – podjął teraz decyzję o odejściu z firmy. Zarząd tego software’owego giganta ma teraz czas na znalezienie godnego następcy Ballmera. Cena akcji Microsoftu po ogłoszeniu decyzji Ballmera poszła mocno w górę.

Ballmer stwierdził: „Nigdy nie będzie idealnego czasu na podjęcie decyzji o tego typu zmianie, jednak teraz nadszedł odpowiedni moment. Rozpoczęliśmy nową strategię z nową organizacją i mamy teraz świetny zespół zarządzający. Microsoft jest teraz w trakcje transformacji, która przeistoczy ją w firmę zajmującą się urządzeniami i usługami. Potrzebujemy CEO, który będzie w stanie podążyć tym kursem w dłuższej perspektywie.”

Steve Ballmer jest znany wszystkim jako wielki ekscentryk, który w Microsofcie odnosił sukcesy (Windows 7), jak i porażki (Windows Vista). Największą porażką Ballmera jest jednak przespanie mobilnej rewolucji – wiele osób jeszcze pamięta, jak Steve naśmiewał się z iPhone pierwszej generacji bo uważał, że takie urządzenia nie mają przyszłości. Mimo wszystko „pod skrzydłami” Ballmera Microsoft radził sobie dobrze i wzmocnił pozycję, szczególnie jeśli chodzi o pakiet Office. Steve Jobs jeszcze za swojego życia twierdził, że Microsoft nigdy nie odniesie wielkiego sukcesu, póki zarządza nim Steve Ballmer. Jobs argumentował swoje zdanie tym, że jest on osobą nastawioną wyłącznie na zysk finansowy, a rewolucyjne produkty muszą być tworzone przez ludzi z pasją.

Kto może zastąpić Ballmera? Chyba dwiema, najbardziej prawdopodobnymi osobami są Julie Larson-Green, która kieruje teraz oddziałem odpowiedzialnym za Windows oraz Joe Belfiore, którego mogliście nie raz zobaczyć podczas prezentacji związanych z systemem Windows Phone (to właśnie on odpowiada za „mobilne okienka”). Oczywiście poinformuję Was, jeśli zarząd Microsoftu podejmie w tej sprawie jakąś decyzję.

Źródło: Microsoft