Firefox OS – tablet

Tablet z Firefox OS: wyciekło zdjęcie i specyfikacja

Asa Dotzle, czyli firma będąca własnością Mozilli, wypuściła do sieci specyfikację oraz zdjęcia pierwszego, opartego o Firefox OS tabletu. Jakimi „bebechami” dysponuje urządzenie i czy wiadomo, ile ma kosztować i kiedy trafi do sklepów?

Firefox OS - tablet

Interesujący jest już sam fakt, że widoczny na zdjęciach tablet produkuje Foxconn, czyli ten sam podwykonawca, z którego fabryk wychodzi większość tabletów i smartfonów Apple. Tablet o nazwie kodowej Flatfish to tak naprawdę firefoxowa odmiana Infocus New Tab F1, który działa w oparciu o Android. Infocus sprzedaje swój tablet w cenie 150$, jednak Mozilla mogłaby zejść z tej kwoty jeszcze bardziej i sprzedawać Flatfish za ok. 100$ (jakieś 300 zł).

Firefox OS - tablet

Jak prezentuje się specyfikacja urządzenia? Mamy tu 10.1″ ekran IPS o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli, czterordzeniowy 1 GHz chip Allwinner z rdzeniami Cortex-A7 i grafiką PowerVR SGX544MP2. W sprzęcie jest także 2 GB RAM’u oraz 32 GB pamięci na dane użytkownika. Mimo tak dużej pamięci wewnętrznej nie zabraknie również slotu na microSD, dzięki któremu rozszerzymy ją o dodatkowe 64 GB.

Jeśli chodzi o kamery, mamy tu 5 MP i 2 MP. Całość zasila 7000 mAh ogniwo, a obudowa mierzy 266 x 170 x 9.7 mm. Nie zabraknie też modułu Wi-Fi 802.11b/g/n (Flatfish ma być tabletem wyposażonym tylko w łączność Wi-Fi). Systemem operacyjnym tego sprzętu jest oczywiście Firefox OS.

Kiedy urządzenie trafi do sklepów? Niestety firma Asa Dotzle nie podała takich szczegółów. Mimo wszystko jestem pewien, że tej wielkości tablet w cenie 300-400 zł kupi cała masa osób, chociażby po to, aby przeglądać za jego pomocą strony internetowe, odbierać pocztę i czytać elektroniczne wydania gazet.