Nokia-N9-kamera

Tajemnice aparatu Nokii N9

Spec od kamer w firmie Nokia – Damian Dinning, zdradził tajemnice aparatu w Nokii N9.

Nokia N9 - kamera

N9 dysponuje doskonałym aparatem, który jakością dorównuje nawet temu z Nokii N8. Jak to się stało, że Nokia uzyskała jakość zdjęć w N9 porównywalną z jakością N8, przecież N9 posiada 8.7MP sensor, a N8 ma aż 12MP sensor. Podstawową kwestią jest wielkość optyki, jaką zastosowano w N9 – mamy tu do czynienia z obiektywem aż o 75% większym, niż w N8, co pozwala na doprowadzenie do sensora większej ilości światła, niż w N8. Obiektyw N8 ma jasność rzędu f2.8, natomiast ten w N9 to już f2.2 – czyli sporo jaśniej. Jasnością obiektywu oba smartfony biją na głowę większość aparatów kompaktowych dostępnych na rynku. Większa jasność obiektywu daje nam możliwość wyboru mniejszego ISO podczas robienia zdjęć – co automatycznie przekłada się na lepsze fotografie, z mniejszą ilością szumów niż w ciemniejszych obiektywach.

Zarówno Nokia N8, jaki i N9 posiadają możliwość robienia zdjęć w trybach 4:3 i 16:9, z czego najczęściej ostatnio wykorzystywanym jest 16:9 (zdjęcia nie są obcięte np. na telewizorach HD LCD). Nokia N8 aby wykonać zdjęcie w trybie 16:9 musi „zmniejszyć” ilość swoich megapikseli o 25% (3MP), natomiast N9 w takim samym trybie traci jedynie 1.6MP – czyli prawie dwa razy mniej.

Warto też wspomnieć, że N9 posiada taki sam jak N8, szeroki kąt obiektywu – 28mm, który z pewnością pozwoli uchwycić dość duży kadr na zdjęciu. Nokia N9 traci jedynie pod względem flesza, w N8 zastosowano xenonowy flesz, który jest dużo jaśniejszy, niż podwójny LED zastosowany w N9 – warto jednak zauważyć, że Nokia zastosowała nowy typ diod LED, które są aż o 20% jaśniejsze, niż starsze modele.

Jak więc możecie zauważyć – Nokia postarała się wyjątkowo mocno, tworząc swój pierwszy smartfon z OS MeeGo. Szkoda tylko, że Prezes Nokii zachowuje się jak fanatyk Microsoftu i tuż po narodzinach – pogrzebał zarówno N9, jak i MeeGo.

Źródło: GSMArena, Pocketnow