TIOMAP4470

Texas Instruments opuszcza rynek mobilny

Amerykańska firma Texas Instruments, znana głównie z układów OMAP – oświadczyła, że rezygnuje z obecności na rynku urządzeń mobilnych.

TI OMAP

Jeśli ktoś z Was ma smartfon lub tablet z chipem TI OMAP – to musi wiedzieć, że prawdopodobnie trzyma jedno z ostatnich urządzeń, opartych o rozwiązanie firmy Texas Instruments. TI produkowało tzw. SoC (System on Chip – „system na chipie”), czyli układ, który zawiera jednocześnie GPU, CPU, moduły łączności, GPS itp.

Niestety, rozwiązania firmy Texas Instruments na rynku mobilnym były coraz mniej popularne – ze względu na brak modułów 3G/4G w chipach TI. To właśnie przez to producenci smartfonów/tabletów musieli osobno montować takie moduły, co zwiększało zużycie energii i koszta produkcji. Do upadku OMAP przyczynił się też Qualcomm (ze swoim potężnym chipem Snapdragon S4 Pro, na bazie którego powstało już kilka smartfonów), Apple (z nowatorskim układem A6) oraz Samsung, który już od dłuższego czasu produkuje własne rozwiązania (np. Exynos). Nie wspomnę już, iż nawet taki producent, jak Huawei – wprowadza na rynek swoje własne SoC, K3V2.

Pewnie wiadomość niektórych zaskoczyła, tym bardziej, że TI planowało przecież wypuszczenie układu OMAP 5 – wyposażonego m.in. w grafikę PowerVR SGX 544MP2 oraz procesor Cortex-A15. Co planuje teraz Texas Instruments? Firma chce podobno zająć się bardziej stabilnymi rynkami (do których podobno rynek urządzeń mobilnych nie należy), i wytwarzać układy m.in. dla producentów samochodów. Miejmy nadzieję, że TI kiedyś do smartfonów i tabletów powróci, przecież im większa konkurencja, tym lepiej dla nas, konsumentów.

Aktualizacja: Texas Instruments zaprezentowało swój najprawdopodobniej ostatni, mobilny chip, TI OMAP 5. Układ stworzono specjalnie pod 28 nm proces technologiczny. Wyposażono go w dwa rdzenie ARM Cortex A15, dwa rdzenie Cortex M4s oraz grafikę SGX544 MP2.

Źródło: GSMArena