omap5

Texas Instruments zapowiada czterordzeniowe mobilne układy OMAP 5

Jeden z czołowych producentów półprzewodników – Texas Instruments zapowiedział platformę OMAP 5.

Omap 5

OMAP 5 ma posiadać aż cztery rdzenie, dwa mają działać na wolniejszych częstotliwościach – i przyśpieszać w razie potrzeby. Dwa szybsze rdzenie (Cortex-A15) mają działać z częstotliwością aż 2GHz, da to moc wystarczającą, aby np. zdekodować wideo w jakości 1080p i 60 FPS. Dwa pozostałe rdzenie (Cortex-M4) będą używane do zadań czasu rzeczywistego, np. interfejsu użytkownika – mają być one wyłączane, gdy nie będą używane, aby zaoszczędzić baterię.

OMAP 5 będzie wspierał takie funkcje, jak obsługa czterech kamer i wyświetlaczy jednocześnie, oraz stereoskopowy obraz 3D. OMAP 5 będzie obsługiwał aż do 8GB pamięci RAM, oraz kamery o rozdzielczości do 24MP.

Procesor graficzny, który będzie zintegrowany z układem (POWERVR SGX544-MPx) będzie również wielordzeniowy. Ma on dać pięciokrotny wzrost wydajności, w stosunku do układu OMAP 4. POWERVR SGX544-MPx będzie wspierał akcelerację grafiki 2D i 3D, oraz możliwość nagrywania wideo 3D w rozdzielczości 1080p i 30 FPS.

OMAP 5 w ręce producentów urządzeń mobilnych trafi w drugiej połowie 2011 roku, natomiast pierwsze jednostki wyposażone w ten układ mają pojawić się w drugiej połowie 2012 roku. Szykuje się prawdziwy przeskok technologiczny w dziedzinie urządzeń mobilnych, układ OMAP 5 to istne monstrum.

Źródło: pocektnow.com