Tiny Thief – spash screen

Tiny Thief – recenzja jednej z najbardziej innowacyjnych gier logicznych na iOS i Android

Firma Rovio kojarzy się głównie z najbardziej popularną mobilną grą wszech czasów, czyli Angry Birds. Okazuje się jednak, że wśród całej masy gier z tej serii Rovio stworzyło także wiele innych pozycji, które mogą być równie lub nawet bardziej interesujące, niż Angry Birds. Według mnie jednym z takich tytułów jest Tiny Thief, czyli gra logiczna, w której wcielamy się w… małego złodziejaszka. W niniejszej recenzji postaram się wam przybliżyć ten tytuł i pokazać jego złe oraz dobre strony.

Tiny Thief - spash screen

Tiny Thief tak naprawdę nie jest dziełem Rovio Stars. Firma stara się wspierać małe i ambitne studia programistyczne, wprowadzając i promując gry pod swoim własnym sztandarem (Tiny Thief to produkt studia 5 ants). Tiny Thief jest opowieścią o małym, ale dobrym złodziejaszku i jego fretce. Czy na świecie są dobrzy złodzieje? Okazuje się, że tak, bo bohater Tiny Thief  niczym Robin Hood okrada złych i bogatych, pomagając przy tym biednym.

Tiny Thief - rozgrywka 1

Gameplay składa się z krótkich, przygodowych historyjek, w których naszym zadaniem jest pomóc ciemiężonym postaciom z gry. Podczas rozgrywki musimy poruszać się naszym bohaterem po planszy, odnajdując różnego rodzaju przedmioty. Owe znaleziska nie stanowią często celu samego w sobie, ale służą nam podczas wykonywania konkretnych zadań. Np. na jednej z plansz musimy znaleźć i zdobyć siekierę, aby potem użyć jej do ścięcia wielkiego lizaka, który uderzając w złego jegomościa – wybije mu wszystkie niecne plany z głowy.

Tiny Thief - rozgrywka 2

Podobnie jak w Angry Birds, tak i tutaj daną planszę możemy skończyć z lepszym lub gorszym rezultatem. Jest to uzależnione głównie od tego, ile wymaganych na dany poziom przedmiotów uda się nam odnaleźć. Niestety nie mamy tutaj możliwości zbyt wielu pomyłek. Jeśli np. w odpowiednim momencie nie schowamy się w beczce – zły strażnik odnajdzie nas i będziemy musieli powtarzać poziom.

Jednym z celów jaki mamy na każdym levelu, jest odnalezienie naszego towarzysza, fretki. Fretka kryje się w najróżniejszych zakamarkach planszy w taki sposób, że czasami nawet najwytrawniejsze oko nie będzie jej w stanie znaleźć. To trochę wkurzający element Tiny Thief, bo nie raz zdarzało się, że musiałem powtarzać poziom, bo np. po wykonaniu jakiegoś pomniejszego zadania – fretka przestała się pojawiać. Całe szczęście dla leniuchów jest dostępny system podpowiedzi, za pomocą którego w formie obrazkowej możemy zobaczyć, gdzie chowa się nasza fretka.

Tiny Thief - rozgrywka 3

Mechanika Tiny Thief jest dziecinnie prosta. Wystarczy klikać w odpowiednie miejsce na planszy, a nasz bohater będzie tam posłusznie zmierzać. Za pomocą klików podnosimy także przedmioty i używamy ich. Chociaż brzmi to dziecinnie prosto zapewniam was, że w tej grze to w zupełności wystarcza.

Oprawa graficzna tytułu jest przepiękna. Kolorowe, zabawne plansze i bajeczna, pięknie animowana grafika bardzo mocno zachęcają do gry. To samo dotyczy dźwięku, któremu również nie można absolutnie niczego zarzucić. Widać, że Tiny Thief stworzono z wielkim rozmachem.

Tiny Thief - rozgrywka 4

Tiny Thief to gra dopracowana praktycznie pod każdym, nawet najdrobniejszym szczegółem. Mamy tu świetne historyjki, piękną grafikę oraz świetne efekty dźwiękowe. Jako przykład dbałości o szczegóły niech posłuży fakt, że na koniec każdego poziomu nasz bohater wykonuje śmieszny taniec zwycięstwa, który prawie za każdym razem wygląda inaczej.

Grę podzielono na sześć rozdziałów, a w skład każdego z nich wchodzi po pięć poziomów. Nie trudno więc policzyć, że do dyspozycji mamy 30 różnych poziomów. Rovio jednak już w samej grze informuje, że wkrótce udostępnione zostaną nowe rozdziały.

Tiny Thief jest dostępny zarówno na Android, jak i iOS (niestety na Windows Phone gra nie została wydana). Tytuł występuje w dwóch wariantach – bezpłatnej, z reklamami i płatnej, bez reklam. Linki do gry znajdziecie poniżej. Jestem pewien, że większości z was, tak jak i mnie – Tiny Thief przypadnie do gustu.

Android: Tiny Thief | Tiny Thief Lite

iOS: Tiny Thief | Tiny Thief Lite

9.3
Ocena ogólna

Good Things

  • bardzo wciągająca
  • świetna grafika
  • humorystyczna fabuła
  • świetny dźwięk

Bad Things

  • zagadki momentami trudne do odkrycia (np. ukryta fretka)

The Breakdown


Gameplay
8
Grafika
10
Dźwięk
10