Tizen 2.1 – zrzut ekranu

Tizen 2.1 – teraz możemy lepiej zobaczyć, jak wygląda jego interfejs

Tizen, czyli system operacyjny, nad którym pracują spece z Samsunga i Intela – jest już praktycznie ukończony. Zrzuty ekranu pochodzące z wersji 2.1 tego OS’a, pojawiły się właśnie w sieci. Dzięki nim możemy na własne oczy zobaczyć, jak prezentuje się tizenowy interfejs użytkownika.

Tizen 2.1 - zrzut ekranu

Zbiór zrzutów ekranu jest całkiem pokaźny i obejmuje aż 21 obiektów. Jeśli nie pamiętacie – Tizen to bezpośredni następca systemu Bada, któremu Samsung nie tak dawno temu „ukręcił łeb”. Niestety widoczna na zrzutach ekranu wersja 2.1 nie jest najnowszą odsłoną tego OS’a. Już z wcześniejszych informacji wiemy, że Samsung i Intel mają w zanadrzu Tizen 3.0.

Jak sami zaraz zobaczycie, design UI tego systemu jest dość oryginalny, jednak nie spodziewajmy się, że w dzisiejszym świecie, gdzie przewałkowano już praktycznie każdy możliwy styl interfejsu – wszystkie jego elementy będą wizualnie unikalne.

Tizen 2.1 prezentuje raczej stonowane kolory i nie mamy tu do czynienia z kakofonią kolorów, jak w przypadku iOS 7. Wiele osób wypowiada się jednak, że taki wygląd jest nieco nudny. Mnie osobiście jego spokojne kolory przypadły do gustu.

Oczywiście wygląd mobilnego systemu jest bardzo ważny, jednak jeszcze ważniejsze są jego funkcjonalności. Z pierwszych doniesień wiemy, że na 23 lutego w Barcelonie, czyli dzień przed rozpoczęciem targów Mobile World Congress 2014, Samsung zwołał konferencję. Podobno to właśnie podczas niej mamy zobaczyć pierwsze, komercyjne smartfony oparte o Tizen i poznać właściwości tego systemu. Jest więc na co czekać.


 • hmmmm

  Sasmusg to jedyny producent wszelkiego agd, skoro juz aparat fotograficzny i lodowka ma ten system a planowane sa z nim telewizory i samochody to i telefony powoli go dostana i telefony.
  Wiekszosc ludzi malo sie interesuje jaki ma system, a spora czesc nie wie nwet ze to co ma to jest smartfon wiec jezeli ten sam model telefonu bedzie z androidemi 20% tanszy z Tizenem to juz android moze sie martwic.
  Jezeli system bedzie stabilny i nie zamulajacy to Samsung stanie sie hegemonem co moze troche martwic.
  Jeden syste i pelna kontrla nad obuyatelem nad jego lodowka pralka saochodem i telefonem. Ja bym sie nie zdziwil jak te zapendy Samsunga beda wspierane przez wladze pod naciskiem wselkiem masci sluzb. NSA i tym podobne juz zacieraja rece.
  VIVA GLOBALNY INWIGILATOR VIVA HEGEMON VIVA SAMSUNG

  • http://smartfan.pl/ Noob

   Moim zdaniem Samsung już w tej chwili osiąga swoje szczyty, czy Tizen popchnie go jeszcze wyżej? To nie takie proste, ale w segmencie niskobudżetowców faktycznie może być zacięta walka.

 • Łukasz

  Rozumiem, że 23 lutego 2014 zobaczymy już Tizena w wersji 3.0 ? Czyli system może być bardziej rozbudowany niż to co widzimy na powyższych screenach.

  Wydaje mi się, że samsung stworzy odrębną linię urządzeń dla Tizena. Na pewno obecne flagowce długo długo jeszcze nie będą pracowały pod kontrolą Tizena, jeśli w ogóle to kiedykolwiek nastąpi. Może być też tak, że samsung nie zrezygnuje z Androida i Tizen będzie tylko alternatywą dla tego pierwszego. Nie wiadomo też na ile Tizen 3.0 dorówna Androidowi w obecnej wersji. Ciężko porównać oba systemy skoro niewiele wiadomo na temat Tizena w najnowszej wersji. Nie chciałbym aby Tizen powielił los Bady, to może być dobry system zwłaszcza, że aplikacje pod Androida mają współpracować z Tizenem. Czas pokaże jak będzie…..

  • http://smartfan.pl/ Noob

   Dokładnie, też mam nadzieję, że Samsung i Intel zaprezentują najnowszą wersję tego OS’a, która będzie jeszcze bardziej dopracowana.

   Według mnie Samsung tak od razu nie porzuci Androida, tylko stopniowo będzie udoskonalać swój Tizena. Osobną kwestią jest także ilość dostępnych appek na tego OS’a – a jak wiemy po Windows Phone, to może być największa bariera.

  • http://TizenLog.PL/ Mateusz Bindacz

   Nie. Tizen 3.0 ma zostać zaprezentowany w drugiej połowie przyszłego roku i takie było oficjalne stanowisko Samsunga na konferencji, która miała miejsce miesiąc temu.

   Obecna wersja systemu to Tizen 2.2.1 (w sumie to równie dobrze screeny mogą właśnie z niej pochodzić, bo za wiele różnic tu nie ma: https://developer.tizen.org/documentation/ux-guide/whats-new ) i z tą wersją powinien zostać zaprezentowany pierwszy smartfon. Taka informacja również pojawiła się na Tizen Developer Summit Korea 2013.

   Jeśli chodzi o Tizen 3.0 i to, że Intel/Samsung mają go w zanadrzu, to nie do końca wiem jakie informacje miał na myśli autor. Bo o tej wersji systemu poza datą premiery zapowiedzianą na drugą połowę roku (była mowa, że najwcześniej w Q3 2014) oraz szczątkowymi informacjami (wprowadzenie obsługi procesorów 64-bitowych, dodanie obsługi kont użytkowników, wprowadzenie protokołu Wayland, etc.) nie wiemy praktycznie nic.
   Swego czasu pojawiły się zdjęcia rzekomo przedstawiające Tizen 3.0, ale to nic pewnego (chociaż wyglądał zupełnie inaczej niż to co zaprezentowano powyżej, wielu osobom pewnie bardziej przypadłby do gustu).

   Na dzień dzisiejszy Tizen 3.0 występuje wyłącznie w wersji IVI (dla komputerów samochodowych), a to i tak zaledwie wczesna wersja rozwojowa (finalna wersja jeśli mnie pamięć nie myli powinna się pojawić jakoś w okolicach połowy roku). Zresztą, system dla smartfonów i IVI ma ze sobą niewiele wspólnego jeśli weźmiemy pod uwagę interfejs.