Tizen OS 2.3 – zrzuty 3

Tizen OS 2.3 – nowe zrzuty ekranu ujawniają odświeżony wygląd

Dzięki Tizen Indonezja w sieci ukazały się właśnie nowe zrzuty ekranu, pokazujące system Tizen OS 2.3. Nowa wersja tego systemu wydaje się być bardziej kolorowa niż wcześniej i dodatkowo dysponuje nowymi ikonami.

Tizen OS 2.3 - zrzuty

Nie zaskakuje fakt, że Tizen w wersji 2.3, jako głównego koloru – używa niebieskiego. Mimo wszystko całość wygląda naprawdę dobrze. Zresztą, zobaczcie sami.

Tizen OS 2.3 - zrzuty 3

Samsung zoptymalizował doznania użytkownika UI dla rozdzielczości od 800 x 480 (WVGA) wzwyż. Przypominam, że pod koniec tego roku Samsung zamierza wypuścić low-endowe urządzenie oparte o ten OS. Możemy się więc spodziewać, że będzie ono dysponować właśnie rozdzielczością WVGA.

Poza nowymi smaczkami graficznymi, Tizen OS 2.3 nie zawiera niestety żadnych, funkcjonalnych rewolucji. System jest dość prosty, a wiele rozwiązań czerpie po prostu z Androida oraz samsungowej nakładki TouchWiz.

Tizen OS 2.3 - zrzuty 2

Podczas zeszłotygodniowej konferencji, Taesoon Jun (główny architekt oprogramowania systemu Tizen) oświadczył, że system będzie się skupiał głównie na sprzętach z niskiej i średniej półki cenowej. Samsung wobec Tizen ma zresztą dość duże plany. Nie chodzi tutaj wyłącznie o konkurowanie z Google i Androidem. Tizen ma być przede wszystkim szansą na walkę Samsunga na trudnym, chińskim oraz indyjskim rynku. Ma on także konkurować ze sprzętami Android One.

Jeśli chodzi o nadchodzący, samsungowy smartfon z Tizen, to będzie nim najprawdopodobniej urządzenie, nazwane roboczo Samsung SM-Z130H. Będzie ono wyposażone w 5″ ekran, chip Spreadtrum SC7727S z dwoma 1.2 GHz rdzeniami i grafiką Mali-400, taktowaną zegarem 460 MHz. We wnętrzu smartfona znajdzie się też 512 MB RAM.


 • kitsun

  Ciekaw jestem czy się w ogóle doczekamy, bo Tizen to wychodzi już od naprawdę długiego czasu, a wciąż w rękach mają go co najwyżej deweloperzy (i to nie wszyscy).

  • http://smartfan.pl/ Noob

   To prawda, zajmują się tym systemem już naprawdę długi czas, a efektów dla końcowego klienta zupełnie póki co brakuje. Może wreszcie teraz z tym ruszą.

   • kitsun

    Szczerze mówiąc prędzej spodziewam się, że temat umrze śmiercią naturalną. Nie wydają telefonów bo nie ma na nie aplikacji. Nikt nie pisze na nie aplikacji, bo nie ma telefonów. I tak w kółko. Brakuje jakiegoś fajnego programu deweloperskiego typu: „Zamów telefon na do testów, napisz 3 aplikacje, zachowaj telefon”, które zaktywizowałyby „niedzielnych” deweloperów oraz byłyby dobrą podstawą dla marketingu szeptanego. Bez tego może być ciężko…

    • http://smartfan.pl/ Noob

     Brak aplikacji to chyba największa bolączka twórców mobilnych systemów. Sami nie są w stanie stworzyć tysięcy aplikacji, a programistów przyciągnąć mogą jedynie potencjalni klienci, których w takim opuszczonym OS’ie niewielu i tu koło się zamyka. Twój pomysł z motywacją deweloperów jest ciekawy, sam bym w czymś takim chciał brać udział. Ale pamiętaj, że takie aplikacje pewnie byłyby zrobione na odczepkę, bez późniejszego wsparcia.

     • kitsun

      Wystarczy podstawowa weryfikacja, czy apka wnosi coś do sklepu, żeby odrzucić te „na odczep się”. Zresztą aplikacje wrzucone przez użytkownika do Google Play też niekoniecznie zapewniają dalsze wsparcie – to zależy od woli programisty. A myślę, ze na Tizenie ono by było, bo jeśli system „odpali” to żeby zarobić można nie mieć pomysłu na aplikację – wystarczy zrobić klona dowolnej popularnej na Androidzie apki.
      Aktualnie w Samsungu nie ma żadnej wizji promocji systemu (czasem myślę, że wierzą, że sam zaskoczy :)), bo ciężko za taką uznać „nie pobierzemy przez rok prowizji od Twoich zarobków”, kiedy nawet nie wiadomo, czy ktokolwiek ten system wybierze.