Tizen – smartfon deweloperski

Tizen – pierwszy smartfon z tym systemem na nagraniu wideo

System Samsung Tizen, który jest już w wersji 1.0 (Larkspur) – doczekał się pierwszego smartfona, działającego pod jego kontrolą.

Tizen - smartfon deweloperski

System Tizen to tak naprawdę mieszanka wielu innych mobilnych OSów, jak MeeGo, Moblin firmy Intel oraz Maemo Nokii. Nad Tizen pracuje obecnie Samsung wraz z Intelem w grupie, którą nazwano Tizen Association.

Urządzenie, które możecie zobaczyć na poniższym filmie nie jest czymś, co trafi na półki sklepowe. Tak naprawdę niniejszy smartfon został stworzony tylko po to, aby zademonstrować działanie systemu Tizen deweloperom. Z tego co udało mi się dowiedzieć, urządzenie działa pod kontrolą dwurdzeniowego układu ARM, taktowanego częstotliwością 1.2GHz. Możemy się jedynie domyślać, że smartfon posiada ekran o wielkości 4.3-4.7-cala.

System na prezentowanym smartfonie nie działa niestety zbyt płynnie, aplikacje odpalają się dość wolno i z pewnymi przycinkami. Jest to oczywiście kwestia odpowiedniej optymizacji, którą Intel i Samsung zapewne przeprowadzą w późniejszych wersjach Tizen. Sam system prezentuje się dość podobnie do Androida – na pierwszy rzut oka wiele elementów interfejsu użytkownika, jak ikony i paski, zostało „żywcem zerżniętych” z OS od Google.

Swoją drogą, bardzo dopinguję twórcom Tizen – mam nadzieję, że system będzie kiedyś w stanie stworzyć chociaż niewielką przeciwwagę dla „wielkiej trójcy”, czyli Android, iOS oraz Windows Phone (ze wskazaniem na dwa pierwsze).

Źródło: PhoneArena