Ubuntu na telefony zaprezentowany, pierwsze smartfony z tym OS w 2014 roku
Canonical zaprezentowało mobilną wersję dobrze znanego, bazowanego na Linux systemu operacyjnego. W 2014 roku na rynku pojawi się kolejny mobilny OS – Ubuntu.
Ubuntu wykorzystuje ten sam, podstawowy kernel i sterowniki co Android, ma jednak zupełnie nowe UI i nawigację. Twórcy mobilnego Ubuntu położyli bardzo duży nacisk na obsługę gestów, i tak np. krótkie przesunięcie palcem od lewej przywołuje ulubione aplikacje, długie – powoduje wywołanie listy wszystkich programów. Przesunięcie palcem od prawej pokazuje ostatnio używane aplikacje, od dołu wywołuje menu aplikacji, natomiast od góry – pasek powiadomień i wiadomości.
Ubuntu faworyzuje aplikacje HTML5. Mają one np. możliwość pokazywania powiadomień, zupełnie jak zwykłe programy. Niestety, Ubuntu nie korzysta z maszyny wirtualnej Dalvik, którą wykorzystuje Android, przez co aplikacje tych dwóch OS’ów nie są ze sobą kompatybilne. Plusem braku wirtualnej maszyny w Ubuntu jest to, że programy tworzone dla tego systemu są natywne, przez co ich wydajność powinna być dużo lepsza niż w Androidzie.
Podobnie jak w „pecetowej” wersji Ubuntu, tak i w tym przypadku duży nacisk położono na wyszukiwarkę. Przesunięcie palcem od góry ekranu wywołuje pasek szukania, który „szpera” nie tylko w pamięci naszego urządzenia, ale korzysta także z wielu innych źródeł, jak np. Wikipedia.
Canonical przeprojektowało także ekran blokowania, który w mobilnym Ubuntu jest nazwany ekranem powitalnym. Działają tutaj praktycznie wszystkie gesty, i nie trzeba wykonywać klasycznego „przesuń aby odblokować” by móc cokolwiek zrobić.
Co ciekawe, Canonical udostępni wkrótce gotowe obrazy (ROMy) systemu do ściągnięcia, które będzie można zainstalować na smartfonie Galaxy Nexus (możemy być pewni, że powstaną także nieoficjalne porty także dla innych urządzeń).
Kiedy zobaczymy pierwsze smartfony z preinstalowanym Ubuntu? Według Canonical, takowe pojawią się na początku przyszłego roku. Dla spragnionych zobaczenia systemu w akcji – poniżej umieszczam odpowiedni filmik.
Źródło: Canonical
Podobne Artykuły