Nokia – logo

Przejęcie Nokii przez Microsoft zatwierdzone przez akcjonariuszy

Z medialnej wrzawy jaka rozpętała się wokół zakupu Nokii przez Microsoft można było wywnioskować, że ta transakcja miała już miejsce. Nic bardziej mylnego. To dopiero jutro główni udziałowy firmy zdecydują, czy sprzedać lwią i jednocześnie najważniejszą część tego giganta do Microsoftu.

Nokia - logo

Aktualizacja (5.12.2013): Do grona akceptujących przejęcie dołączyła Komisja Europejska, która już zatwierdziła transakcję. Ostatnim organem, który musi to jeszcze zrobić, jest Amerykański Departament Sprawiedliwości – jednak z tym Microsoft nie powinien mieć żadnego problemu.

Aktualizacja: Tak, jak mogliśmy się spodziewać – akcjonariusze większością 99.7% głosów zdecydowali, że zgadzają się na zakup Nokii przez Microsoft. Tym samym transakcja została przypieczętowana i w zasadzie nie ma od niej odwrotu.

Microsoft już dawno zdecydował, że za kwotę 7.36 miliarda $ chce kupić oddział Nokii odpowiedzialny m.in. za produkcję smartfonów i licencję na patenty firmy. Cała transakcja wygląda wyjątkowo „krzywo”. Stephen Elop jako były pracownik Microsoftu został prezesem Nokii. Pod jego rządami, kiedy wartość firmy obniżyła się do rekordowo niskiego poziomu – Microsoft wystosował propozycję kupna giganta. Zasłużony Elop oczywiście ma powrócić w szeregi Microsoftu, zgarniając przy tym sporą sumkę pieniędzy.

Wiele osób, w tym główni zainteresowani, czyli Finowie (finanse Nokii to aż 4% PKB Finlandii), zarzucają Elopowi, że był tak naprawdę „koniem trojańskim” Microsoftu, który celowo obniżał wartość firmy, by amerykański gigant mógł tanio przejąć smartfonowy biznes.

Dla Finów sytuacja nie jest jeszcze jednak stracona, bo dopiero jutro udziałowcy zdecydują, czy przyjmą ofertę Microsoftu. Szczerze mówiąc chciałbym, aby Nokia zamiast skupiać się wyłącznie na systemie Windows Phone, wypuściła też swoje produkty w oparciu np. o Android. Jestem jednak pewien, że Microsoft dobrze przemyślał swój plan i ma wszystko dopięte na ostatni guzik, więc decyzja akcjonariuszy będzie pewnie tylko formalnością. Mimo wszystko nadal mam cień nadziei, że Nokia oprze się przejęciu i pozostanie niezależna.

Źródło


 • wiek

  nazir… za ile kupiłeś n5 gdyż w sklepie internet jest za 2300zl czarny 32GB i myślę czy nie kupić?

 • Nazir

  A ja czekam na decyzję kiedy w Polsce będą dostępne Windows Phone Lumia 1320 i L1520 bo nadal cisza i nie można nic kupić .

  Człowiek skazany tylko na większy androsyf i MS oraz Nokia tracą klientów i kasę :(

  • wiek

   jesteś niezły… piszesz ‚androsyf’ czyli wnioskuje iz bardzo, bardzo nie lubisz (czyt nienawidzisz) andka i….GO KUPUJESZ (nexus5)??!!!
   Mi jak coś nie odpowiada np. Windows Phone w tym – nokia … to tego NIGDY NIE KUPIE, nawet nie patrze w tym kierunku, nawet jakbyć mi dał nokie z WP za free to od razu bym ją sprzedał,, dziwne masz podejście

   • Robert

    Nazir to ponad 50 letni słynny troll internetowy. Został już wyrzucony z kilkunastu portali za obrażanie i trolowanie. Nie posiada żadnej wiedzy na tematy o których pisze, obraża innych mających inne zdanie niż on. Nie potrafi nawet poprawnie formułować wypowiedzi. To co on pisze wygląda jak tłumaczenie z chińskiego przez Google Translator, zero składni i poprawności gramatycznej. Ma obsesję na punkcie nazywania innych „gimbazą”, ” linuksiarze – piraciarze” itp. Zachowuje się jak rozkapryszone dziecko a to stary, 50 letni facet bez wykształcenia i rodziny. Potrafi dyskutować sam ze sobą, wychwalając swoją „rzetelną wiedzę” pod innym nickiem, pod niebiosa. Inna jego ksywka, DjJanusz – tym zajmuje się w realu (jak wygląda wyżej wymieniony osobnik można zobaczyć na Faceboku). kupił Nexusa 5 i także o tym smartphonie wypisuje bzdury, nie pozwalając na żadna jego krytykę (np. napisał że na jednym ładowaniu i przy intensywnym użytkowaniu telefon ten wytrzymuje ponad 3 dni – chyba we snach albo gdy leży wyłączony).Ignorujcie go, inaczej zrobi chaos i bałagan na tym portalu, tak jak to zrobił na innych z których wyleciał.

    • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

     W przeciwieństwie do Ciebie posiadam realnie sprzęt o którym wspominam a Ty ?
     Liżesz ekran starego monitora 4:3 i hejtujesz jak inne pokemony gołodupcy z netu ….

     • Robert

      Bez komentarza. 50 letni facet a umysł dziecka. Podniecasz się zabawką jak dziecko lizakiem. Jesteś po prostu głupi. Zignoruję cię bo z głupotą się nie dyskutuje tylko ignoruje. Stary, narcystyczny, głupi dj-u. A tak przy okazji, Monitor mam 24 calowy, IPS. A smartphony posiadam dwa, SGS4 i SGN2.

   • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

    Nexus’5 to prawdziwy Android Phone a nie androsyf androklony które psują opinię Android i powiększają fragmentację .
    Czy potrafisz zauważyć taką subtelną różnicę :)
    Tak kupiłem N’5 (32GB) właśnie po głębokich przemyśleniach bo szanuję siebie i własne zarobione pieniądze a przestałem kierować się i jarać na reklamy jak wcześniej dałem się wkręcić w SGS2 i Mini to mam 100% fragmentacja a smartfon prawie idealny nadaje się na śmietnik z winy Samsung

    Teraz drugi smartfon mam w planie zakupić i będzie nim na 100% Windows Phone w nowym roku :)
    Jeszcze tablet 7-8 cala z MSwin’8.1 i będzie super