Apple A6

Układ Apple A6 z iPhone 5 – co siedzi w środku?

Apple prezentując iPhone 5, nie podało żadnej, konkretnej informacji dotyczącej układu A6, który zapewnia moc obliczeniową dla nowego smartfona. Jaki procesor i układ graficzny mieści się w Apple A6?

Apple A6

Według Apple, zarówno procesor, jak i grafika w A6 – jest dwa razy szybsza, niż CPU i GPU w chipach poprzedniej generacji. Według plotek, procesor jaki znajduje się w A6, to nowiutki ARM Cortex A15. Jak się jednak okazuje, sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

W Apple iPhone 5 nie zastosowano procesora A15, ani nawet A9. Gigant z Cupertino postanowił zamontować w swojej najnowszej słuchawce autorski procesor, oparty o architekturę armv7s. Apple postępuje podobnie, jak Qualcomm, który bazując na architekturze układów ARM – wypuszcza swoje własne procki, jak Scorpion czy Krait (architektura ARM plus własne rdzenie).

Co dało Apple stworzenie własnego, autorskiego układu dla iPhone 5? Firma mogła przede wszystkim dostosować wielkość, moc oraz zużycie energii do własnych potrzeb.

Jeśli chodzi o układ graficzny w A6, zdania są w tej kwestii podzielone. Według portalu AnandTech, siedzi tu PowerVR SGX543MP3, czyli nowsza wersja montowanego w Apple A5, SGX543MP2. Jest niestety mało prawdopodobne, że w A6 mamy grafikę PowerVR SGX543MP4 – która była w chipie A5X (ze względu na duże wymiary GPU oraz sporą prądożerność). Jeśli chodzi więc o wydajność graficzną – iPhone 5 może być nieco słabszy, niż mega-wydajny Nowy iPad (iPad 3), ale za to szybszy, niż poprzedni iPhone.

Kiedy w 100% dowiemy się, jaki CPU i GPU ma Apple A6? Jestem pewien, że informacje na ten temat – pojawią się zaraz po pierwszych dostawach smartfonu do sklepów. Niestety, ze strony Apple nie liczyłbym na wyjaśnienie tej zagadki.

Źródło: GSMArena