iPad Pro

Układ Apple A8X zadebiutuje razem z iPadem Pro

Najnowsze doniesienia prosto z Tajwanu ujawniają, że szumnie zapowiadany iPad Pro, którego przekątna ekranu ma wynosić aż 12,9”, zostanie wyposażony w zupełnie nowy układ Apple A8X, który jest naturalnie ulepszoną wersją chipsetu znanego chociażby z dwóch najnowszych iPhonów 6.

iPad Pro

Przekątna wyświetlacza na poziomie niespełna 13 cali uczyni iPada Pro największym dostępnym na rynku urządzeniem działającym pod kontrolą systemu operacyjnego iOS. Zastosowanie w nim ulepszonego chipsetu Apple A8X wydaje się być uzasadnione, gdyż tak duży ekran niesie za sobą konieczność wykrzesania bardzo dużej wydajności, która podyktowana jest większą rozdzielczością. Jak zapewne doskonale pamiętacie, najnowszy obecnie układ od giganta z Cupertino – Apple A8 – jest produkowany w 20 nm procesie technologicznym przez TSMC. Cechuje się on ponadto taktowaniem zegara na poziomie 1,4 GHz oraz 1 GB pamięci RAM LPDDR3. Znajdziemy go zarówno w iPhonie 6, jak i w jego większej wersji nazwanej Plus.

Apple iPad mini 2 - zestaw

Apple ma w zwyczaju produkowanie wersji „X”, które są ulepszonymi wersjami wypuszczonych wcześniej chipsetów. Mieliśmy już do czynienia z układem A5X, który zadebiutował wraz z iPadem trzeciej generacji oraz z układem A6X zastosowanym w iPadzie 4. Wszystko wskazywało na to, że producent spod znaku nadgryzionego jabłka zdecydował się zerwać z taką nomenklaturą swoich „podkręconych” chipsetów, jednak zapowiedzi Apple A8X rozwiewają wszelkie wątpliwości.

Według tajwańskiego źródła, premiery iPada Pro możemy spodziewać się w drugim kwartale 2015 roku.