Android kabel USB

Unia Europejska coraz bliższa ujednolicenia wtyczek do smartfonów

Parlament Europejski przegłosował w zeszłym tygodniu pewnie uaktualnienie w prawie dotyczącym sprzętu radiowego, które po wejściu w życie – nakaże producentom telefonów i smartfonów unifikację złączy od ładowarek.

Android kabel USB

Co prawda uważam, że Parlament Europejski zazwyczaj za mocno pcha się w codzienne życie obywateli Unii Europejskiej (jak np. z genialnym prawem, które nakazuje posiadaczom stron internetowych wyświetlania informacji o obecności plików cookie), jednak tym razem taki wymóg prawny będzie jak najbardziej na miejscu. Informacje na temat tej ustawy krążą po sieci już od końca 2010 roku, jednak mam nadzieję, że teraz w końcu wejdzie ona w życie.

Dyrektywa dotycząca urządzeń radiowych jest w tej chwili w fazie projektu. Według parlamentarzystów nowe prawo ma nie tylko ułatwić życie użytkownikom sprzętów mobilnych, ale także chronić środowisko naturalne. Pewnie niejednego posiadacza sprzętu Apple wkurza fakt, że aby podładować swój smartfon, nie może pożyczyć ładowarki od jakiegoś urządzenia z Androidem. Apple jest  pod tym względem najbardziej opornym producentem, bo jego złącze Lightning jest kompatybilne wyłącznie z jego własnymi produktami.

Nowe prawo zakłada, że standardowym złączem ma być microUSB. Projekt, który już zatwierdził Parlament Europejski musi jeszcze zostać zaaprobowany przez Radę Europejską. Po tym fakcie wszystkie kraje członkowskie będą miały dwa lata na to, aby wprowadzić nowe przepisy do swojego prawa. Producenci na zmianę złącz w smartfonach będą mieli czas o rok dłuższy. Możemy się więc spodziewać, że standaryzacja do microUSB nastąpi najwcześniej za trzy lata.


  • Fobs

    Ktoś jeszcze produkuje z innymi złączami niż microusb (pomijam apple)?

    • http://smartfan.pl/ Noob

      Niektóre sprzęty oparte o Android mają złącza mini USB, a to też problem.