android

UpdtBot – malware na Android rozprzestrzeniający się poprzez SMSy

Organizacja zajmująca się wykrywaniem i monitorowaniem mobilnych zagrożeń, NQ Mobile Security Research Center – wykryła nowe, złośliwe oprogramowanie na Android, noszące nazwę UpdtBot.

android

UpdtBot według ostrzeżenia, to oprogramowanie typu malware, czyli mające szkodliwe, złośliwe lub przestępcze działanie w stosunku do użytkownika. Co gorsza, UpdtBot rozprzestrzenia się za pomocą krótkich wiadomości tekstowych SMS. Niebezpieczny SMS zawiera fałszywą informację o aktualizacji oprogramowania oraz link, który prowadzi do instalacji UpdtBot.

Jeśli te złośliwe oprogramowanie zagnieździ się już w naszym smartfonie/tablecie – może z nim zrobić praktycznie wszystko. UpdtBot ma możliwość wysyłania wiadomości tekstowych, wykonywania połączeń oraz ściągania i instalowania aplikacji. Rozkazy dla UpdtBota wysyła zdalny serwer, sterowany przez przestępców.

NQ Mobile szacuje liczbę zainfekowanych urządzeń na 160,000. Nie wiadomo, w jakim celu UpdtBot został stworzony – choć NQ Mobile przypuszcza, iż w celach zarobkowych.

Jak uchronić się przed tego typu złośliwym oprogramowaniem? Odpowiedź jest prosta – instalować programy tylko ze znanych źródeł, czytać opinie o danych aplikacjach przed ich instalacją, a gdy już coś instalujemy to sprawdzajmy, jakich żąda od naszego systemu pozwoleń. Oczywiście należy też mieć baczność na dziwne zachowania naszego telefonu, oraz w miarę możliwości – używać oprogramowania antywirusowego.

Źródło: PhoneArena, NQ Mobile