Usługi Google Play

Usługi Google Play zaktualizowane do wersji 4.1, co nowego?

Google rozpoczęło aktualizację frameworka Usług Google Play do wersji 4.1. Nowy upgrade przeciętnemu użytkownikowi daje m.in. możliwość gry multiplayer w trybie turowym. Jakie jeszcze możliwości niosą ze sobą Usługi Google Play 4.1?

Usługi Google Play

Usługi Google Play są dostępne na każdym sprzęcie z Androidem. Jest to wyodrębniony z OS’a framework, który Google może na bieżąco aktualizować, bez konieczności robienia upgrade’u całego systemu.

W wersji 4.1 wprowadzono możliwość przeprowadzania rozgrywek multiplayer w trybie turowym. Oznacza to, że deweloperzy mogą teraz używać Usług Google Play do tworzenia asynchronicznych, wieloosobowych gier. Google umożliwiło teraz bezpośrednią wymianę danych między użytkownikami podczas gry. Tryb multiplayer oferowany przez Usługi Google Play pomieści od 2 do 8 osób.

Prostym przykładem gry, która może wykorzystać dobrodziejstwa wersji 4.1, jest Scrabble. Rozgrywka odbywa się w niej na zasadzie tur, w której każdy z graczy wykonuje swój ruch. Oczywiście przed wypuszczeniem nowego frameworka w sklepie Google Play były już dostępne tego typu tytuły, jednak teraz ich tworzenie będzie jeszcze prostsze.

Google w Usługach Google Play 4.1 daje nam też przedsmak Google Drive API. Dzięki niemu programiści będą w stanie tworzyć aplikacje, które odczytają lub zapiszą zawartość Dysku Google, a nawet zedytują ją w trybie offline. Niestety nie wiem, czy z tej nowej funkcji mam się cieszyć czy, czy też nie.

Szkoda tylko, że na efekty wprowadzenia powyższych zmian będziemy musieli poczekać do momentu, aż deweloperzy zaimplementują je do swoich appek.