Android Malware

W 2012 roku ilość złośliwego oprogramowania (malware) wzrosła o 163%, z czego 95% było skierowane na Android

Malware, to w skrócie wszelkiego rodzaju szkodliwe oprogramowanie, które może zaszkodzić naszemu mobilnemu sprzętowi lub naszym finansom (wykraść nasze dane, okraść kartę kredytową, naciągnąć nas na koszty związane z transferem danych itp.). Niestety, ilość tych podstępnych aplikacji w 2012 roku wzrosła o zastraszające 163%, z czego aż 95% było skierowanych przeciwko użytkownikom Androida.

Android Malware

Analizę mobilnych zagrożeń w 2012 roku przeprowadziła firma NQ Mobile, która zajmuje się tego typu zagadnieniami. Według raportu, w 2012 roku aż 32.8 milionów urządzeń z Androidem zostało zainfekowanych. Nie jest to mała liczba, nawet wtedy, gdy weźmiemy pod uwagę astronomiczny poziom sprzedaży gadżetów z Androidem w zeszłym roku.

NQ Mobile - raport za 2012 rok

Ilość wykrytych programów Malware.

Według NQ Mobile, najwięcej zakażeń mobilnego sprzętu, notuje się w Chinach, drugie miejsce zajmują Indie a trzecie Rosja. Niestety, możemy się spodziewać dalszego wzrostu ilości złośliwego oprogramowania. Jest to naturalny proces, który podąża za rosnącą popularnością platform mobilnych.

NQ Mobile - raport za 2012 rok

Współczynnik zakażeń malware, z podziałem na państwa.

Pewnie większość z Was zastanawia się, dlaczego to Android jest najbardziej oblegany przez malware. Odpowiedź na to jest bardzo prosta: Android to system z otwartym kodem źródłowym, dzięki czemu tworzenie nań złośliwego oprogramowania jest dużo łatwiejsze, niż np. na iOS lub Windows Phone. Android nie jest także tak obwarowany przez zabezpieczenia, chroniące użytkownika przed nim samym (przecież aby zainstalować z zewnątrz coś na iOS, trzeba zrobić Jailbreak, natomiast na Android wystarczy nasza zgoda, na instalowanie oprogramowania z niepewnego źródła). Jak pokazują inne raporty, większość infekcji malware, jest spowodowana wyłącznie przez samego użytkownika.

Wniosek z tego jest jeden: uważajcie co instalujecie na swoim tablecie / smartfonie i (jeśli nie musicie), to nie pobierajcie programów, które nie pochodzą z oficjalnego, androidowego sklepu z aplikacjami Play Store.

Źródło: TechCrunch, NQ Mobile