MediaTek

W przyszłorocznych smartfonach Samsung zacznie stosować układy MediaTek

Jak pewnie wszyscy dobrze wiecie Samsung swoje własne, autorskie chipsety – stosuje tylko w niektórych flagowych urządzeniach (zarówno własnej jak i obcej produkcji). Gdy Koreańczycy uznają, że któreś rozwiązanie (pod względem finansowym lub technicznym) sprawdzi się lepiej niż ich własne – bez wahania je stosują. To właśnie dlatego w przyszłym roku pojawią się smartfony Samsunga z chipami MediaTek.

MediaTek

We flagowcach Samsunga najczęściej spotykanymi układami są Exynos (który jest produkowany Samsunga) oraz Snapdragon (produkcji Qualcomma). W budżetowych, samsungowych słuchawkach do tej pory prym wiódł Broadcom, jednak w przyszłym roku może on zostać zastąpiony przez MediaTek.

MediaTek większości z nas kojarzy się głównie z chińskim sprzętem – importowanymi tabletami i smartfonami takich producentów, jak Pentagram, Manta, Kruger&Matz, Evolveo itp. Samsung, szukając jeszcze niższych cen dla swojego sprzętu – skłania się ku chipsetom MediaTek. Mają one być stosowane w sprzęcie z najniższej półki, który co prawda poradzi sobie z płynną obsługą interfejsu systemu Android, jednak z wymagającymi grami 3D już niekoniecznie. Tegoroczne układy MediaTek, które szczycą się czterema (a nawet ośmioma) rdzeniami – są oparte o Cortex-A7, który jak na dzisiejsze standardy dysponuje niewielką mocą.

W przyszłym roku spodziewajmy się więc smartfonów Samsunga, wyposażonych w cztero- i ośmiordzeniowe chipy MediaTek. Większość z nich może być przeznaczona głównie na rynek chiński, jednak zapewne kilka modeli pojawi się także i u nas, m.in. w ofertach operatorów komórkowych.

Źródło