Windows Phone 8.1 oficjalnie zadebiutował – jakie znajdziemy w nim nowe funkcjonalności?
Nareszcie – Microsoft podczas konferencji programistycznej Build oficjalnie zaprezentował możliwości nowego, mobilnego wydania okienek, czyli Windows Phone 8.1. Jakie nowe funkcjonalności przynosi ta wersja OS-a i kto może liczyć na aktualizację?
Cortana – wirtualny asystent użytkownika
Jak się tego mogliśmy spodziewać – Windows Phone dostał swojego własnego, wirtualnego asystenta głosowego o nazwie Cortana. Nie jest to oczywiście w świecie mobilnym żadną nowością, bo zarówno Apple (ze swoim Siri) jak i Android (Google Now) mają tego typu funkcje.
Cortana jako „skarbnicy wiedzy” używa microsoftowej wyszukiwarki Bing. Dzięki Cortanie możliwe stanie się głosowe ustawienie alarmu, zdarzenia w kalendarzu, zadzwonienie do kogoś, otrzymanie informacji o aktualnym położeniu, miejscach itp. Cortana ma także zaprezentować nam wyniki sportowe, pogodę i wiele innych bardziej lub mniej przydatnych wiadomości. Nasza asystentka (Cortana ma kobiecy głos) będzie wywoływana za pomocą przycisku szukania.
Cortana będzie bardzo podobna do Google Now. Asystentka ma na bieżąco analizować nasze prywatne informacje oraz użycie danych, na podstawie czego na pasku powiadomień wyświetli (jej zdaniem) przydatne dla nas wiadomości.
Niestety, ale tak jak jest to w przypadku Siri oraz Google Now – Cortana nie zna języka polskiego. Na starcie cieszyć się z niej będą mogli jedynie obywatele USA i UK. Microsoft widząc możliwości na rynku chińskim ma zamiar w drugiej kolejności „nauczyć” Cortanę języka chińskiego. Inne języki (być może kiedyś i polski) pojawią się dopiero w dalszej perspektywie.
Centrum akcji
Centrum akcji to po prostu upragnione i oczekiwane przez wszystkich posiadaczy Windows Phone centrum powiadomień. Jest to oczywiste zapożyczenie tego, co znamy z Androida oraz iOS. W centrum akcji znajdziemy m.in. przyciski szybkich ustawień (można np. włączyć / wyłączyć Wi-Fi, zmienić jasność ekranu itp.) oraz oczywiście powiadomienia o email, wiadomościach, nieodebranych połączeniach, informacjach podawanych przez Cortanę itd.
Zaktualizowany ekran blokowania i możliwość zmiany tła żywych kafelków
Dzięki nowemu, otwartemu API, Windows Phone 8.1 pozwala aplikacjom na przejęcie kontroli nad ekranem blokowania i zmianie jego tła oraz niektórych funkcjonalności.
Podczas konferencji Build jeden z szefów Microsoftu, Joe Balfiore, zademonstrował cały zestaw ekranów blokowania, które pokazywały personalizowanie wpisy kalendarza okraszone fajnym stylem.
Inną bardzo ciekawą funkcją, której brakowało w Windows Phone, jest możliwość personalizacji ekranu startowego. Dzięki Windows Phone 8.1 możliwe stanie się ustawienie własnego tła żywych kafelków. To w dalszym ciągu niewiele (pewnie wiele osób wolałoby możliwość zmiany tła całego ekranu i np. ustawienie półprzeźroczystych kafelków), jednak fani WP powinni się cieszyć i z tego.
Kolejną zmianą w UI jest możliwość włączenia trzeciej kolumny kafelków na ekranie startowym. Do tej pory było to „odgórnie” ustawiane przez producenta smartfona, jednak Microsoft pozwolił na własne modyfikowanie tej funkcji.
Internet Explorer 11
Windows Phone 8.1 pojawia się z nową, odświeżoną wersją microsoftowej przeglądarki, Internet Explorer 11. Nowe IE przynosi nowy widok czytania, który z oglądanej akurat strony wyciąga cały tekst i pokazuje go na ekranie. Ta funkcja ma nam pomóc w łatwiejszym przyswajaniu treści stron WWW. Dodatkowo IE 11 posiada udoskonalonego menedżera haseł, który potrafi synchronizować się z innymi naszymi urządzeniami.
Do dyspozycji jest także tryb InPrivate, który jest odpowiednikiem Incognito w Chrome. Jak sama nazwa wskazuje, ten tryb po włączeniu zapobiega zapisywaniu naszej sesji, historii oraz ciasteczek przeglądanych stron w pamięci smartfona (tzn. zapisują się ona w chwili działania InPrivate, ale po wyłączeniu trybu są kasowane).
Użytkownicy mogą teraz poprzez IE 11 wgrywać pliki. Nowa przeglądarka wspiera teraz też WebGL oraz oparty o HTML5 odtwarzacz YouTube.
Wsparcie dla biznesu i bezpieczeństwo
Windows Phone 8.1 dostał także wsparcie dla VPN, dzięki czemu możliwe stanie się jeszcze bezpieczniejsze przeglądanie zasobów sieci firmowych. WP 8.1 wspiera także S/MIME, które pozwala na cyfrowe podpisywanie i szyfrowanie wiadomości email.
Aplikacje Sense
Microsoft nie zapomniał o appkach Sense, więc dodał do nich kilka nowych funkcjonalności. Do dyspozycji mamy program Battery Power Sense, który (jak się pewnie domyślacie) pozwala na zarządzanie wykorzystywaniem energii przez nasz smartfon. Dzięki niemu możemy nie tylko monitorować, które aplikacje „zjadają” baterię, ale także ustawić tryb oszczędzania energii, który wydłuży pracę akumulatora.
Wi-Fi oraz Data Sense dadzą teraz jeszcze większą kontrolę nad tym, jak używamy połączenia z siecią. Wi-Fi Sense pozwala teraz na udostępnienie połączenia z internetem takim aplikacjom, jak Skype, Facebook lub Outlook – i to nawet bez podawania hasła do Wi-Fi. Pojawiła się także funkcja, dzięki której nasz smartfon automatycznie będzie się łączyć z otwartymi sieciami Wi-Fi.
Inne funkcje
Przyciski na ekranie
Microsoft sugerując się Androidem, zlikwidował pojemnościowe przyciski na dole ekranu, a zamiast nich wprowadził przyciski ekranowe / systemowe, które w razie potrzeby – znikają lub zmieniają położenie. Oznacza to, że zapewne wszystkie przyszłe sprzęty z Windows Phone 8.1, będą pozbawione fizycznych przycisków pod ekranem.
Ciche godziny
Ta opcja pozwala na zaprogramowanie smartfona, aby w pewnych godzinach – wyciszał się. Oczywiście można wprowadzić do opcji niektóre kontakty (lub grupy), które mimo wyciszenia – będą się mogły do nas dodzwonić.
Klawiatura Wordflow
Jeśli widzieliście kiedyś wirtualną klawiaturę Swype, to będziecie wiedzieć, na czym polega działanie Wordflow. W nowej klawiaturze nie wstukujemy każdej litery osobno, a przeciągamy palcem po klawiszach wskazując kolejne litery wyrazu, bez potrzeby odrywania palca od ekranu. Joe Balfiore powiedział, że dzięki Wordflow został pobity rekord Guinnessa w najszybszym pisaniu na smartfonie (który wcześniej należał do Galaxy S4).
Dostępność
Aktualizacja do Windows Phone 8.1 zostanie oficjalnie wypuszczona w ciągu kilku, najbliższych miesięcy (niestety Microsoft nie podał bardziej precyzyjnego terminu). Nowe urządzenia, które będą oparte o WP 8.1, pojawią się już na przełomie kwietnia i maja. Niestety przedstawiciele firmy Billa Gatesa nie powiedzieli, które urządzenia mogą liczyć na upgrade do WP 8.1. Spodziewam się jednak, że lista sprzętów do aktualizacji będzie całkiem pokaźna.
A na koniec zapraszam was jeszcze do obejrzenia dość obszernego, oficjalnego filmu, w którym Joe Balfiore demonstruje wiele nowych funkcji Windows Phone 8.1.
Aktualizacja: Teraz już wiemy, że aktualizację do Windows Phone 8.1 dostaną wszystkie smartfony Lumia, które działają obecnie na bazie Windows Phone 8. Upgrade pojawi się pod nazwą „Lumia Cyan” już latem tego roku.
Co ze smartfonami Samsunga i HTC? One najprawdopodobniej także dostaną WP 8.1. Niestety w tej kwestii nie mamy jeszcze takiej pewności, jak to jest w przypadku produktów Nokii.
Podobne Artykuły