Windows-Phone-8-0

Windows Phone 8 oficjalnie zaprezentowany – co nowego?

Właśnie dzisiaj Microsoft zaprezentował swoje najnowsze dzieło – mobilny system Windows Phone w wersji 8.

Windows Phone 8

Zacznijmy od konkretów – czyli cóż nowego znajdziemy w Windows Phone 8?

Jedną z ogromnych zmian, jakie przynosi WP8, jest współdzielenie jądra, kernela, sterowników, zabezpieczeń, grafiki itp. ze stacjonarnym systemem Windows 8. Dzięki takiemu rozwiązaniu programiści będą mogli w łatwy sposób przenosić aplikacje z komputerowego systemu Windows 8, na system mobilny – i odwrotnie.

Windows Phone 8

Windows Phone 8 nareszcie przynosi też obsługę wielordzeniowych procesorów. Do jesieni Microsoft skupi się na wsparciu dla 2 rdzeni, jednak system da w przyszłości wsparcie nawet dla 64 rdzeni.

Kolejną zmianą, jest wsparcie WP8 dla wyższych rozdzielczości ekranu. Do WVGA dołącza 720p (1280×720) oraz WXGA (1280×768). Według Microsoftu – wszystkie obecnie działające aplikacje z Windows Phone 7.5 będą działać na nowym systemie i to bez względu na rozdzielczość.

Jedną z największych wad Windows Phone, był brak możliwości rozszerzenia wewnętrznej pamięci poprzez kartę zewnętrzną. Teraz pamięć urządzeń z Windows Phone 8 będzie można dowolnie rozszerzać, np. kartami microSD.

Windows Phone 8

Windows Phone 8 wystartuje z nową wersją microsoftowej przeglądarki, Internet Explorer 10. IE 10 przeniesie sporo elementów z klasycznej, „pecetowej” wersji IE. Prędkość obsługi języka Java na Internet Explorerze 10 – została zwiększona czterokrotnie. Według Microsoftu IE 10 dysponuje wyśmienitą wydajnością, której efekty możecie zobaczyć w benchmarku SunSpider (wynik poniżej).

Windows Phone 8

Mobilny IE10 współdzieli także wiele rozwiązań bezpieczeństwa z „pecetowej” przeglądarki. Dodatkowo ulepszono wsparcie dla HTML5, zarówno pod względem dostępnych funkcji, jak i prędkości działania.

Windows Phone 8

Windows Phone 8 robi również ukłon w stosunku do języków C oraz C++, co w przyszłości pozwoli na łatwe portowanie np. gier z systemu Windows 8 RT.

Windows Phone 8

Microsoft nareszcie zrobił użytek z NFC. Od teraz nawet zewnętrzne aplikacje będą mogły wykorzystywać ten moduł. NFC umożliwi także szybką wymianę plików między urządzeniami.

Windows Phone 8

NFC ma także pozwolić na zastąpienie wielu przedmiotów z naszego portfela (kart kredytowych i gotówki) – danymi przechowywanymi wewnątrz urządzenia. Microsoft zarzeka się, że jego Portfel jest lepszy niż Portfel Google a to dlatego, że jego zabezpieczenia są przechowywane na karcie SIM a nie w samym urządzeniu. Debiut tej usługi ma nastąpić w Orange France.

Portfel niesie ze sobą dość szeroką gamę usług, które mają nam pomóc w zakupach (np. wyszukiwanie promocji, przechowywanie kuponów rabatowych, zarządzanie kartami kredytowymi itp.). Wszystko jest oczywiście chronione kodem PIN, który ma uniemożliwić korzystanie z naszego Portfela osobom nieupoważnionym.

Windows Phone 8

Kolejną huczną zmianą jaką zapowiedział Microsoft, jest całkowite przejście na system map firmy Nokia. Do tej pory mapy w systemie WP obsługiwał Bing – jednak w WP8 będzie on zastąpiony właśnie przez usługę Nokii. Mapy będą teraz mogły być przechowywane w pamięci urządzenia, co pozwoli na korzystanie z nich także w trybie offline.

Windows Phone 8

Microsoft swoim nowym systemem ma także zamiar „podbić serca” odbiorców biznesowych. W WP8 będzie dostępne szyfrowanie BitLocker oraz zdalne zarządzanie urządzeniami przez administratorów.

Windows Phone 8

Koleją funkcjonalnością skierowaną dla firm, jest Company Hub (hub firmowy). Firma będzie mogła polecać wybrane aplikacje i dawać do nich łatwy dostęp swoim pracownikom.

Windows Phone 8

Zmianie uległ także ekran startowy systemu. Dostępne będą nowe rozmiary żywych kafelków (Live Tiles), dodatkowo użytkownik będzie mógł je dowolnie pomniejszać/powiększać i zmieniać kolor. Kafelki z systemu WP7.5 będą w pełni kompatybilne z WP8 – i to bez konieczności wprowadzania jakichkolwiek zmian.

Windows Phone 8

Windows Phone 8

„Pod maską” Windows Phone 8 kryje też udoskonaloną wielozadaniowość, która powinna znakomicie wpłynąć na wydajność odpalanych aplikacji.

Microsoft zintegrował również Skype z nowym systemem – od teraz przeprowadzanie rozmów przez tę aplikację nie będzie się specjalnie różnić od zwykłych rozmów telefonicznych.

Windows Phone 8

Wracając do wielozadaniowości – Microsoft nareszcie sprawił, iż np. aplikacje do nawigacji (jak SatNav) będą mogły działać w tle i nie zostaną wyłączone, gdy będziemy chcieli choćby napisać wiadomość SMS.

Windows Phone 8

Gigant z Redmond w ślad za innymi producentami – stworzył coś na kształt Apple Siri. Microsoft umożliwi nam bezpośredni dialog z systemem i aplikacjami, a to dzięki zaawansowanym funkcjom rozpoznawania i syntezy mowy.

Windows Phone 8

Według Microsoftu pierwsze urządzenia z Windows Phone 8 wyprodukuje Nokia, Samsung, HTC oraz Huawei i będą one oparte o chipsety firmy Qualcomm.

W przeciwieństwie do WP7 – aktualizacje w WP8 będą rozpowszechniane bezprzewodowo (Over-the-Air). Microsoft obiecuje wsparcie dla każdego urządzenia z WP8 przez co najmniej 18 miesięcy. Według firmy Billa Gatesa, nowy system pojawi się na pierwszych urządzeniach już jesienią tego roku.

Źródło: GSMArena, Microsoft