Windows Phone – GDR3, ekran główny

Windows Phone Update 3 (GDR3) oficjalnie: wsparcie dla ekranów 1080p i Snapdragona 800

Microsoft nareszcie oficjalnie zapowiedział aktualizację GDR3 dla mobilnego systemu operacyjnego Windows Phone. Upgrade do GDR3 rozpocznie się już w najbliższych tygodniach i potrwa… kilka miesięcy. Które smartfony dostaną ten nowy firmware?

Windows Phone - GDR3, ekran główny

Na temat GDR3 już wcześniej było całkiem sporo przecieków, które (jak się dzisiaj okazało) były bardzo trafne. Nowy firmware przede wszystkim przynosi wsparcie dla większych ekranów (5 i 6-calowych) o maksymalnej rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Mobilne okienka wspierają teraz także najnowszy, czterordzeniowy chipset produkcji Qualcomm – Snapdragon 800.

Co jeszcze? Od teraz w każdej linii ekranu głównego może się pomieścić w sumie aż 6 małych „żywych kafelków” (Live Tiles) lub 3 duże. Microsoft wraz z GDR3 dostarczył również takich funkcjonalności, jak blokowanie rotacji ekranu oraz personalizowanie dzwonków dosłownie każdego, możliwego zdarzenia w systemie (nadchodzący email, wiadomość, przypomnienie itp.).

Windows Phone - GDR3, rotacja ekranu

GDR3 wprowadza również ulepszoną wielowątkowość i zarządzanie pamięcią. Dzięki temu poprzez wciśnięcie dużego przycisku X będziemy mogli permanentnie zamknąć daną appkę. Jeśli chodzi o pamięć, mamy teraz możliwość podejrzenia, które aplikacje i pliki zajmują największą przestrzeń dysku.

Windows Phone - GDR3, dzwonki

Oczywiście to nie wszystkie zmiany, bo Microsoft wprowadził ich dużo więcej. Mamy m.in. tryb kierowcy, który blokuje ekran i pozwala skupić się na drodze. Dodano możliwość zapamiętywania urządzeń, które korzystały z połączenia internetowego poprzez Bluetooth naszego smartfona (nie trzeba za każdym razem wpisywać hasła).

Windows Phone - GDR3, driving mode

Niestety Microsoft nie podał żadnych, konkretnych ram czasowych dotyczących rozpropagowania GDR3. Wiemy jedynie, że upgrade wystartuje w ciągu kilku tygodni i potrwa kilka miesięcy. Możemy się jedynie domyślać, że w pierwszej kolejności dostaną go flagowe smartfony Nokii, jak Lumia 1020, 920 itp. oraz modele HTC – Windows Phone 8X i 8S. Posiadacze wszystkich smartfonów z Windows Phone muszą uzbroić się w cierpliwość. Jestem pewien, że wkrótce producenci sprzętu i operatorzy komórkowi zaczną informować, kiedy GDR3 dla poszczególnych smartfonów zostanie opublikowany.

Gwoli podsumowania – nie sądzicie, że poprzez GDR3 system Windows Phone 8 dopiero teraz tak naprawdę doścignął swoją konkurencję? Większość zmian, które on ze sobą niesie już od dawna jest dostępnych dla Androida oraz iOS. Ciekawe, czy Android wraz z aktualizacją KitKat znowu nie powiększy dystansu z Windows Phone, którą Microsoft załata dopiero za rok. Wielu użytkowników już zaczyna narzekać, że po GDR3 spodziewali się m.in. paska powiadomień, większej możliwości personalizacji itp.

Źródło