Kantar – statystyki smartfonów w marcu 2014

Windows Phone w Europie coraz silniejszy, Android dominuje

Firma analityczna Kantar Worldpanel opublikowała swój najnowszy raport, dotyczący globalnego rynku smartfonów, obejmujący okres od początku stycznia do końca marca 2014 roku. Dane dają nam pewien obraz, jak w Europie i w innych zakątkach świata kształtowała się propagacja systemów Android, BlackBerry, iOS oraz Windows Phone.

Kantar - statystyki smartfonów w marcu 2014

Niestety badania Kantar nie obejmują całej Europy, a jedynie pięć, największych rynków zbytu – Niemcy, Wielką Brytanię, Francję, Włochy oraz Hiszpanię. Z powyższej tabeli możemy wyczytać, że w porównaniu do takiego samego okresu roku 2013, system Windows Phone w Europie (EU5), zyskał 1.6% udziału, osiągając pułap 8.1%, a tym samym zajmując na Starym Kontynencie trzecią lokatę.

Jeśli chodzi o Apple iOS, smartfony z tym OS’em przeżywają w Europie stagnację. Rynek dla iOS co prawda się nie skurczył, jednak jego wzrost wynoszący tutaj zaledwie 0.1% mieści się w granicach błędu statystycznego. System Apple nadal posiada aż 19.2% rynku smartfonów, co oznacza, że jest u nas drugą siłą.

Co z „rozkładającym się” BlackBerry? W tej kwestii nie ma niespodzianek. Produkty kanadyjskiego producenta smartfonów cieszą się w Europie malejącą popularnością. Udział tego OS’a wynosi tu zaledwie 1.1%, co w porównaniu z 2.6% w zeszłym roku – jest potężnym spadkiem.

Na koniec zostawiłem oczywiście króla mobilnej Europy, czyli system Android. Według Kantar system stworzony przez Google OS może się u nas poszczycić udziałem rzędu 70.7%, co w porównaniu do zeszłego roku daje wzrost o 1.5%. Android jest w Europie oczywiście niekwestionowanym numerem jeden.

Jak sytuacja wygląda poza Europą? Tutaj mamy mieszaną sytuację. Na najważniejszych dla producentów rynkach, czyli w Chinach i USA – tracą wszystkie systemy operacyjne, oprócz Androida, który odnotowuje tam potężne wzrosty. W USA Android rośnie o 8.3%, natomiast w Chinach o 8.1%.

Zupełnie inaczej sprawa wygląda w Japonii, gdzie to zawsze wytwory amerykańskiej myśli technologicznej cieszyły się największą popularnością. iOS rośnie tam o 8.6%, natomiast Android traci 4.5%. Japonia jest w zasadzie jedynym z przebadanych obszarów, gdzie to Apple iOS jest dominantem, a Android zajmuje drugie miejsce.


  • PEPE

    Biedafon od wINDOWS pHONE! NIGDY!

  • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

    Tak czy siak tez już mam WP8 i w planie zakup drugiego smartfona