Apple vs Samsung

Wojna patentowa między Apple i Samsungiem – pod lupą Unii Europejskiej

Apple i Samsung prowadzą na terenie Unii Europejskiej zaciętą walkę patentową, w której złożono ponad 20 pozwów w 10 różnych państwach. Organy regulacyjne UE obawiają się, iż obie strony mogą naruszać zasady wolnej konkurencji na rynku telefonii komórkowej.

Apple vs Samsung

Komisarz ds. Konkurencji UE, Joaquin Almunia już przesłał do Apple i Samsunga odpowiednie zapytania w tej sprawie i czeka na odpowiedź. Almunia dopiero po uzyskaniu odpowiedzi od obu firm – zastanowi się, jakie kroki podjąć. Według Komisarza, pozwy patentowe, które mają na celu zbanowanie danego produktu – mogą bardzo negatywnie wpływać na konkurencję.

Joaquin Almunia stwierdził, iż wojna między Apple a Samsungiem – może także oddziaływać na inne firmy, które chcą wejść na rynek Unii Europejskiej.

Słowa Komisarza ds. Konkurencji UE, Apple i Samsung muszą potraktować poważnie. UE w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, może zażądać kary finansowej, która wynosi nawet do 10% rocznych, globalnych przychodów danej firmy – czyli w przypadku Samsunga i Apple byłyby to kwoty rzędu miliardów dolarów. Miejmy nadzieję, iż UE uda się rozwiązać problem wykorzystywania patentów do wojny z konkurencją. Będzie to z zyskiem nie tylko dla konsumenta, ale i walczących firm – które zamiast skupić się na rozwoju i innowacji, walczą w sądach tracąc pieniądze na armie prawników.

Źródło: PhoneArena