Mike Lazaridis

Współzałożyciel BlackBerry zainteresowany kupnem firmy?

Wieloletni prezes i współzałożyciel BlackBerry, Mike Lazaridis – według The Wall Street Journal planuje kupno BB. Czy Lazaridis chce uratować swoje dzieło?

Mike Lazaridis

BlackBerry, które jest w tej chwili w ogromnych tarapatach finansowych – od 1984 roku aż do 2012 roku było zarządzane przez duet prezesów / założycieli: Mike’a Lazaridisa oraz Jima Balsillie. Tak długie sprawowanie przez tych dwóch panów władzy nad BlackBerry zakończyło się spektakularną porażką, kiedy to wartość firmy spadła (i nadal spada) do historycznych minimów, a oni sami opuścili szeregi BB. Oczywiście Balsillie i Lazaridis ponoszą całkowitą odpowiedzialność za dzisiejszy stan firmy, bo to przecież oni rządzili nią praktycznie przez cały ten okres.

Wiele wskazuje jednak na to, że Lazaridis kierowany sentymentem do BB i / lub chęcią pomnożenia swojego majątku –  chce teraz przejąć swoje „dziecko”, aby móc nim pokierować na same szczyty notowań na Wall Street. Cała sprawa jest oczywiście w tej chwili jeszcze bardzo niejasna, bo Lazaridis nie zamierza odkupić kanadyjskiego producenta smartfonów samotnie. Mike póki co zaprezentował swoje plany funduszom inwestycyjnym Blackstone Group oraz Carlyle Group, jednak nie wiadomo, czy zgodzą się one na złożenie oferty na zakup BlackBerry.

O ile kupno BlackBerry może być w tej chwili dosyć dobrym posunięciem (gigant dysponuje całą masą patentów, które same w sobie stanowią ogromną wartość), to ponowne obstawienie funkcji prezesa przez Lazaridisa byłoby raczej chybionym pomysłem. Przecież to w dużej mierze jego decyzje spowodowały, że BlackBerry stoi dzisiaj na skraju przepaści.

Oczywiście sprawa wygląda zupełnie inaczej jeśli złe decyzje Lazaridisa jako CEO BlackBerry były… celowe. Przecież zamierzone obniżanie wartości firmy tylko po to, aby ją później odkupić, brzmi jak dobry plan. Taki scenariusz jest jednak mało prawdopodobny, chociaż w świecie biznesu już niejednokrotnie działy się naprawdę różne, dziwne rzeczy. Może i tym razem tak będzie?

Źródło: WSJ