HTC – spadki

Wstępne wyniki finansowe HTC za Q1 2013: 98% spadek zysku netto

Sytuacja finansowa HTC z miesiąca na miesiąc, jest coraz gorsza. Opublikowane dzisiaj, wstępne (niezaudytowane) wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2013 roku, pokazują ogromny, 98% spadek zysku netto.

HTC - spadki

HTC wielkie nadzieje w poprawieniu swojej sytuacji finansowej, przykładało (i zresztą nadal przykłada) do HTC One. Niestety, problemy z produkcją tego smartfonu powodują, że jego sklepowa premiera ciągle się odwleka. Nie trzeba chyba nikomu mówić, że taki „poślizg” od oficjalnej prezentacji powoduje, że cała „prasowa wrzawa” na temat urządzenia i ogólne nim zainteresowanie spada, co z pewnością przełoży się na pogorszenie wyników sprzedaży.

Jak HTC poradziło sobie w Q1 2013? Niestety, niezbyt dobrze. W porównaniu z analogicznym kwartałem roku poprzedniego, zysk netto spadł o 98%, do 2.8 miliona $. Oczywiście, HTC nadal jest „nad kreską”, co cieszy – ale na jak długo? Jeśli chodzi o dochody, to w Q1 2013 wyniosły one 1.4 miliarda $, co rok do roku daje spadek o 37%.

Tajwański gigant od sześciu ostatnich kwartałów, odnotowuje nieustanne spadki. Szansą na odbicie od dna, jest nadal model One, więc im szybciej (najlepiej przed wejściem do sklepów Galaxy S4) producent go wypuści, tym lepsze wyniki osiągnie w drugim kwartale 2013. Iskierką nadziei (chociaż znikomą) jest też HTC First, czyli facebookowy smartfon, który już wkrótce wejdzie do sklepów.

Pamiętajcie oczywiście, że wspomniane wyniki finansowe, są wstępne. Nie sądzę jednak, aby znacząco odbiegały od finalnych, które na dniach powinny zostać opublikowane.

Źródło: HTC