htc – logo

Wstępne wyniki finansowe HTC za Q2 2013: jazda w dół bez trzymanki

HTC podobnie jak Samsung, opublikowało swoje wstępne wyniki finansowe za drugi kwartał 2013 oraz miesiąc czerwiec. Są to niekompletne, niezaudytowane wyniki, jednak raport pozwala nam określić jak HTC radziło sobie w pierwszej połowie roku.

htc - logo

Jeszcze w maju mogło się wydawać, że HTC w końcu przełamie złą passe, gdyż wyniki finansowe z tego miesiąca były tylko o 3.35% gorsze, niż te z maja ubiegłego roku. Niestety czerwiec przyniósł wielki zawód, ponieważ w porównaniu z czerwcem 2012 było gorzej o 26.43%. Całkowity przychód w drugim kwartale wyniósł 2.36 miliarda $. Zysk operacyjny w tym czasie wyniósł 34.9 miliona $, natomiast przychód netto 41.6 miliona $. Co prawda przychód zgadza się z prognozami analityków (zakładali 2.3 miliarda $), jednak przychód netto za Q2 jest już dużo niższy niż przewidywania (według analityków miało być 67.2 miliona $). Dla porównania w Q2 2012 przychód netto wyniósł aż 246.3 miliona $.

HTC - kurs akcji w lipcu 2013

Kurs akcji HTC od początku kwietnia do lipca 2013

Niestety nic nie wskazuje na to, aby ten tajwański producent zmienił ten stale pogłębiający się, negatywny trend. Premiera flagowca HTC One trochę pomogła firmie, jednak nie na tyle, aby zmienić sukcesywne spadki na wzrosty. Szczerze mówiąc trudno określić, gdzie leży problem. Być może HTC zbyt mocno opiera się na jednym smartfonie, podczas gdy reszta praktycznie nie istnieje? Tajwańczycy tak naprawdę mają kiepską ofertę urządzeń do 800 zł. Podczas, gdy ludzie szukają produktów z jak najlepszym współczynnikiem cena/jakość, HTC co najwyżej potrafi zapewnić to drugie, bo jak dobrze wiemy, ceny budżetowców HTC nie należą do niskich.

Źródło: HTC