Samsung – logo

Wyniki finansowe Samsunga za pierwszy kwartał 2014: zysk operacyjny spadł o 4.3%

Podobnie jak to zrobiło wczoraj HTC, Samsung dzisiaj opublikował wstępne wyniki finansowe, które obejmują pierwszy kwartał tego roku (pełne wyniki pojawią się najprawdopodobniej 25 kwietnia). Niestety to, co pokazuje ten raport nie jest dla Koreańczyków zbyt optymistyczne, bo wszystko wskazuje na to, że gigant zanotował w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego spadek zysku operacyjnego, wynoszący 4.3%.

Samsung - logo

Zysk operacyjny Samsunga w okresie od stycznia do marca wyniósł 7.98 miliarda $, podczas gdy w tym samym okresie roku 2013 zysk operacyjny wynosił 8.34 miliarda $.

Co z poziomem sprzedaży? Pozostał on praktycznie na takim samym poziomie, co w Q1 2013 (50.35 miliarda $). Jeśli dane potwierdzą się w finalnym raporcie, będzie to oznaczać, że Samsung wypadł nieco gorzej, niż szacowali analitycy (planowali oni zysk operacyjny rzędu 8.1 miliarda $).

Jak mogą wyglądać kolejne, finansowe kwartały w wydaniu Samsunga? Oczywiście wielki wpływ będzie tutaj mieć nowy, niewprowadzony jeszcze na rynki globalne flagowiec, czyli Galaxy S5. Naturalnie nikt nie wątpi, że ten smartfon będzie się sprzedawać bardzo dobrze, co wywinduje zyski Samsunga bardzo mocno w górę. Mimo wszystko wątpię, aby Samsungowi udało się osiągnąć prognozy zysków, bo Galaxy S5 mimo wszystko nie jest już dla rynku tym, czym był chociażby Galaxy S4 lub co więcej Galaxy S III.

Jak na wyniki zareagowała giełda? W zasadzie nie było większych zmian w kursie akcji. Możemy więc zakładać, że inwestorzy spodziewali się takiego raportu.

Aktualizacja (29.IV.2014): Samsung podał już finalne wyniki finansowe, które od podawanych poprzednio wyników wstępnych – nie różnią się za bardzo. Firma w pierwszym kwartale 2014 roku osiągnęła zysk netto w wysokości 8.2 miliarda $ (czyli to, co Samsung uzyskał „na czysto”) z 51.8 miliarda $ przychodu (kwota, która nie uwzględnia poniesionych kosztów). Marża netto w porównaniu z Q1 2013 spadła o 3%. Samsung za nieco słabsze wyniki obwinia pogarszającą się sytuację na rynku telewizorów i monitorów oraz dojrzewający segment smartfonów high-endowych.

Oddział mobilny Samsunga osiągnął zysk operacyjny netto na poziomie 6.2 miliarda $. W porównaniu do Q1 2013 jest to wynik gorszy o 1.2%, a w porównaniu do poprzedniego kwartału (Q4 2013) mamy tu spory spadek, wynoszący 18%. Koreańczycy spodziewają się oczywiście, że sytuację uratuje Galaxy S5, który ma się sprzedawać jeszcze lepiej niż Galaxy S4.

Firma widzi też swoją szansę w poprawie koniunktury na rynku urządzeń przeznaczonych do domowej rozrywki (głównie telewizorów). Mają na to wpłynąć zbliżające się mistrzostwa świata w piłce nożnej w Brazylii. Ludzie spragnieni sportowych wrażeń będą zapewne chcieli obejrzeć mundial na wielkim ekranie, co pchnie wielu konsumentów do zakupu nowego TV.