Nokia Lumia 625 – ze słuchawkami

Wszystkie smartfony i tablety będą o 3% droższe? Rząd wraz z ZAiKS-em położą łapska także na te urządzenia?

Coś zupełnie absurdalnego jest już prawie faktem. Wiceminister kultury podczas jednej ze swoich wypowiedzi poinformował, że jego resort uzgodnił już poszerzoną listę sprzętów, które będą objęte 3% opłatą reprograficzną. Nowa lista obejmuje wszystkie smartfony i tablety dostępne w polskich sklepach.

Nokia Lumia 625 - ze słuchawkami

Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS), którego celem jest dbanie o interesy twórców muzyki, już od jakiegoś czasu forsuje poszerzenie listy. Stowarzyszenie chce, aby zarówno producenci, jak i importerzy sprzętu mobilnego – przekazywali 3% pieniędzy ze sprzedaży swoich urządzeń, dla artystów. Jak to możliwe? Według ZAiKS takie urządzenia służą do przechowywania i odtwarzania muzyki, powinny być więc objęte wyższą opłatą.

Wiceminister kultury Andrzej Wyrobiec już dumnie poinformował:

Jest uzgodnienie dotyczące listy czystych nośników i wysokości opłat od tych czystych nośników (…) Byśmy po pierwsze wyeliminowali z listy czystych nośników te urządzenia, które po prostu już nie są… są nieaktualne, typu np. kasety magnetofonowe, a wprowadzili urządzenia najbardziej w tej chwili powszechne, popularne, które między innymi z tego powodu są nabywane, że umożliwiają kopiowanie czy korzystanie z utworów… to jest mówię o tabletach i smartfonach.

Wyrobiec takie słowa powiedział pod koniec zeszłego tygodnia, podczas posiedzenia sejmowych komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Wynika z nich, że sprawa jest już w zasadzie zaklepana, a całą sprawę wygrał ZAiKS.

Okazuje się jednak, że sprawa nie jest jeszcze w 100% rozstrzygnięta. Producentom sprzętu zależy na tym, aby owe nieszczęsne 3% opłaty reprograficznej nie płacić, a ZAiKS chce naturalnie zwiększenia wpływów do swojej kasy. Jeśli tablety i smartfony zostaną na listę reprograficzną wpisane, to możemy spodziewać się wzrostu ich cen o 3%. Oznaczać to będzie, że np. smartfon kosztujący 2500 zł podrożeje o 75 zł. Nie da się oczywiście ukryć, że zwiększone koszty poniosą końcowi odbiorcy tego sprzętu, czyli wszyscy kupujący.

Jak się jednak okazuje wiceminister Andrzej Wyrobiec jest być może na bakier ze standardami, obowiązującymi w każdym, cywilizowanym kraju i nieco zagalopował się ze swoją wypowiedzią. Zarówno Michał Kanownik, dyrektor ZIPSEE (organizacji zrzeszającej producentów i importerów mobilnego sprzętu), jak i poseł Jacek Fedorowicz (wiceprzewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu) – są taką wypowiedzią Wyrobca zaskoczeni. Konsultacje podobno nadal trwają i nie ma jeszcze mowy o wyklarowaniu jakiegokolwiek stanowiska. Inną postawę prezentuje za to Jan Młotkowski, dyrektor zespołu ds. komunikacji ZAiKS-u, który wypowiedzią Andrzeja Wyrobca nie jest zaskoczony.

Jak więc sprawa wygląda w rzeczywistości? Tego do końca nie wiadomo. Postępowanie wiceministra kultury Andrzeja Wyrobca wskazuje jednak, że chyba prowadzi on rozmowy wyłącznie z ZAiKS-em, a nieszczęsny 3% podatek na smartfony zostanie prędzej czy później i tak wprowadzony.


 • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  A wszystko zawdzięczamy tym gówniarzom złodziejom wszystkiego z netu i temu szmelcowi z Androsyfem i pirackim MS w Polsce
  Dziwi mnie że komisja Kultury i Zaiks nie zainteresuje się tymi piraciarzami z netu i nie nałoży tam opłat dodatkowych za net i nie zablokuje gówniarzy na tych ich gównianych modnych kartach sim aero2 i inne łącza

  • Roberto

   Wypowiedź godna „Nazira”. „Mądrość”, „wiedza” i „poprawna polszczyzna” aż wylewają się z powyższego tekstu. Naucz się poprawnie wypowiadać po polsku bo twojego nieskładnego i niegramatycznego bełkotu nie da się czytać bez bólu oczu i mózgu. Facet ponad 50 letni a wypowiedzi na poziomie 12 latka. Wiem że twoja wiedza i kultura ogranicza się do znajomości „hitów” discopolo Januszu M. vel. djjanusz ale w tym wieku niektórzy zajmują się już wnukami a nie wypisują na forach bzdur. Jesteś synonimem głupiego trolla, który nie posiadając żadnej wiedzy na tematy o których się wypowiada atakuje i wymyśla innym ,a twoja obsesja na temat „gimbazy” jest już legendarna. Ośmieszasz się tylko, czy tego nie widzisz? Poziom narcyzmu i samouwielbienia osiągnął u ciebie absurdalne rozmiary. Do tego już wielokrotnie byłeś przyłapany na kłamstwie i zmyślaniu historyjek czego ty nie posiadasz.

   • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

    Ktoś wam anonimowe gnoje gołodupcy i tchórze w realu napisał prawdę.

    Żałosne kreatury i pijawy pasożyty na garnuszku rodziców na prowincjonalnym zadupiu .
    Jesteś taki wyszczekany pajacu w necie a w realu byś spierdalał w podskokach gdybyś tchórzu trafił na mnie .

    Oddaję ciepły mocz i kał na takich jak ty i spuszczam w kiblu 😀

    Czekam na prawo karne dla takich jak ty pasożytów kombinatorów cwaniaków jak Policja kiedyś was złodzieje piraciarze za uszy doprowadzi do sądu i za wszystko zapłacicie z własnej kieszeni przez 30 lat jak komornik się do dupy dobierze z urzędu.

    Zapamiętaj anonimowy śmieciu że nie jesteś anonimowy w necie i wcześniej czy póżniej ktoś zapuka do Ciebie nawet za 10 lat i będziesz zaskoczony …

    • Roberto

     Jedyny mój komentarz – każdy po przeczytaniu powyższego widzi jaki żenująco niski poziom reprezentuje sobą osobnik Nazir. Z głupotą się nie dyskutuje, głupotę się ignoruje. „Kozak w necie dupa w świecie” – pasuje jak ulał. Koniec marnowania czasu na kogoś takiego jak nazir, nie będę dyskutował na tak niskim poziomie. Zresztą z takim bełkotem nie ma co nawet dyskutować.

     • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

      Spadaj oszołomie pętaku i syf rób sobie we własnym domu … a nie hejtujesz kogoś i jazdy persona a potem chamie prostaczku jeszcze masz czelność pisać i zaśmiecać komuś blog swoimi bzdurami nie na temat news