Apple iOS

Wygląd interfejsu użytkownika Apple iOS 7, zostanie całkowicie przeprojektowany

Jednym z zarzutów, kierowanych w kierunku Apple jest to, że firma od bardzo długiego czasu nie zmienia designu interfejsu użytkownika systemu iOS. Według coraz szerszej rzeszy użytkowników, stał się on po prostu nudny i archaiczny. Całe szczęście wszystko wskazuje na to, że Apple zdecyduje się na zmianę wyglądu UI.

Apple iOS

Jeszcze do października zeszłego roku, za wygląd UI systemu iOS, odpowiadał Scott Forstall, który był bliskim współpracownikiem Steve’a Jobsa. Po śmierci Jobsa, kiedy kierownictwo nad Apple przejął Tim Cook, Forstall stał się niewygodny i musiał opuścić firmę. Jego rolę przejął designerski guru Apple, Starszy Wiceprezes Apple ds. Wzornictwa Przemysłowego – Jonathan Ive, którego plany dotyczące stylu UI w iOS, są zupełnie inne.

Do tej pory design całej linii iOS, opierał się na skeu­omor­fiźmie, czyli na chłopski rozum – upodabnianiu elementów interfejsu użytkownika, do różnego rodzaju materiałów spotykanych w realnym życiu. Dlatego w iOS mamy tyle cieni, powierzchni metalopodobnych, imitujących drewno itp. W systemie mobilnym Apple to właśnie skeu­omor­fizm ma pierwszorzędne znaczenie, a nie minimalizm.

Aby uzmysłowić różnicę między iOS, a innymi systemami, można spojrzeć np. na Android. System Google jest bardzo minimalistyczny i płaski. Próżno w nim szukać cieni, powierzchni imitujących inne materiały itp. Jeszcze dalej poszli projektanci Windows Phone, gdzie designerskich wodotrysków nie ma wcale, a całość przypomina „nieokrzesany kawał kolorowego plastiku”.

Apple najwyraźniej doszło do wniosku, że skeu­omor­fizm jest już passé i należy go zastąpić czymś prostszym, nowocześniejszym i współczesnym. Sam jestem ciekawy, jak drastyczne będą zmiany UI w iOS. Firma jest przecież znana z tego, że wprowadza nowinki stopniowo, bazując raczej na ich ewoluowaniu, niż rewolucjonizowaniu. Osobiście jednak bardzo bym chciał, aby Apple dokonało drastycznej zmiany, całkowicie zmieniając wygląd iOS w kolejnej, siódmej odsłonie tego OS’a. Założę się, że Jony Ive na swoim stole kreślarskim, już dawno rozrysował nowy design OS Apple. Po jego wprowadzeniu iOS nie będzie już tak odstawać od innych systemów i pod względem wyglądu, powinien mocno je nadgonić.

Źródło: 9to5mac