Samsung – logo

Wyniki finansowe Samsunga za Q4 2013: spory spadek zysku operacyjnego

Samsung opublikował dzisiaj wyniki finansowe, które udało mu się osiągnąć w czwartym kwartale 2013 roku. Zgodnie z negatywnymi oczekiwaniami, koreański gigant zanotował w tym okresie spory spadek zysków.

Samsung - logo

Firma podaje, że w Q4 2013 zysk operacyjny wyniósł 8.3 biliona wonów (ok. 7.7 miliarda $), wypracowany z 59.29 biliona wonów dochodu (ok. 55.1 miliarda $). Liczby, chociaż ucieszyły by większość producentów smartfonów, to dla Samsunga są niestety porażką, gdyż oznaczają, że w porównaniu z poprzednim kwartałem spadły o 18%, a licząc rok do roku o 6%.

Oddział Samsunga zajmujący się urządzeniami mobilnymi w porównaniu do Q3 2013 obniżył swój dochód do 32.17 biliona wonów (ok. 31.52 miliarda $). Zysk operacyjny tego działu z kwartału na kwartał spadł o 18%, do 5.47 biliona wonów (5.09 miliarda $). Jest to tyle dziwne, że przecież czwarty kwartał ze względu na święta to czas, w którym ludzie kupują dużo więcej smartfonów.

Na co Samsung wydaje pieniądze? Wielka kasa idzie na marketing. Niestety z powodu malejących dostaw smartfonów przełożyło się to na dużo niższe wyniki. Lepsza była za to sprzedaż tabletów, głównie ze względu na popularność Samsunga Galaxy Note 10.1 2014 oraz serii Galaxy Tab 3.

Trwający już, pierwszy kwartał 2014 roku może być dla Samsunga jeszcze gorszy. Będzie to spowodowane nie tylko rosnącą konkurencją i walką cenową, ale także kiepskim popytem na smartfony (pierwszy kwartał to okres poświąteczny, kiedy ludzie kupują dużo mniej).