samsung – logo

Wyniki finansowe Samsunga za pierwszy kwartał 2012

Samsung opublikował swoje wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2012 roku. Według analityków z Strategy Analytics – Samsung stał się nowym królem telefonów, kończąc 14-letnie panowanie Nokii.

samsung

Samsung w Q1 dostarczył 93.5 milionów telefonów, podczas gdy Nokii w tym samym czasie udało się dostarczyć „zaledwie” 82.7 milionów urządzeń. Spośród wszystkich telefonów – aż 44.5 miliona stanowiły smartfony. Co ciekawe w tym samym okresie Apple dostarczyło 35.1 milionów smartfonów, więc Samsung pobił nawet giganta z Cupertino.

Skonsolidowane przychody koreańskiego producenta wzrosły rok do roku aż o 22%, do 39.9 miliarda dolarów, podczas gdy skonsolidowany zysk netto osiągnął 4.4 miliarda dolarów.

Biznes „chipowy” Samsunga poszedł niestety w dół, analitycy spodziewają się jednak, iż popyt na układy DRAM i procesory aplikacji (szczególnie te wykonywane w technologii 32nm) odbije w drugim kwartale.

Prawdziwy motor dobrych wyników Samsunga kryje się w usługach IT, urządzeniach mobilnych oraz wyświetlaczach. Największe wzrosty widać oczywiście w branży telekomunikacyjnej Samsunga – popyt na smartfony tego producenta spowodował, że firma zanotowała wzrost w tym segmencie o 86% (licząc rok do roku).

Duży popyt na high-endowe telewizory LED i 3D oraz tablety i panele OLED, pomógł podnieść zysk operacyjny firmy Samsung aż o 550% (rok do roku), do 9.4 miliarda dolarów.

Źródło: Samsung, GSMArena