Android Jelly Bean – logo

Xperia arc S, U, sola, miro oraz tipo nie dostaną Jelly Bean – zaktualizowana lista urządzeń, które dostaną upgrade

Sony, tak jak obiecało wcześniej – wydało oficjalne oświadczenie, z którego dowiadujemy się, jakie smartfony dostaną Jelly Bean, a jakie nie (i dlaczego).

Android Jelly Bean - logo

Według japońskiego producenta, jako pierwsze aktualizację dostaną słuchawki Xperia T, TX oraz V. Upgrade rozpocznie się w lutym i zakończy w marcu. Trio, które zostanie zaktualizowane w drugiej kolejności, to Xperia P, J oraz go – tutaj firmware z JB pojawi się pod koniec marca.

Ostanie urządzenia, którym dane będzie zasmakować „żelowego” Androida, to Xperia S, SL, ion oraz acro S. Przewidywany czas rozpoczęcia aktualizacji dla tych słuchawek, to kwiecień przyszłego roku.

Niestety, na tym lista smartfonów Sony, które dostaną JB się kończy. Oznacza to, że takie słuchawki, jak Xperia arc S, U, sola, miro oraz tipo – na zawsze „utkną” z Ice Cream Sandwich. Sony brak aktualizacji dla tych smartfonów tłumaczy w następujący sposób:

„Jakość oprogramowania dla smartfonów Xperia jest zależna od wielu czynników, m.in.: rozdzielczości ekranu, platformy sprzętowej i pamięci RAM. W przypadku Xperii go, połączenie tych czynników pozwala na „rozwinięcie skrzydeł” przez Jelly Bean.

Niestety, w przypadku smartfonów Xperia tipo, miro, U oraz sola nie dało się tego osiągnąć, więc podjęliśmy decyzję, aby zostawić je z Ice Cream Sandwich.”

Jeśli chodzi o Xperię arc S:

„Xperia Arc S jest częścią naszego portfolio smartfonów z 2011 roku, który poza ICS, nie dostanie już aktualizacji. Powodem jest zadowolenie użytkownika, które podczas  rozwoju naszych produktów i wsparcia – jest dla nas najważniejsze. Po dokładnej ocenie doszliśmy do wniosku, że zadowolenie użytkowników smartfonów z linii 2011 będzie lepsze, jeśli pozostaną na Ice Cream Sandwich i nie dostaną uaktualnienia do Jelly Bean „.

Pewnie wielu z Was zastanawia się teraz, jak u licha Xperia J, która ma bardzo kiepski hardware – może dostać Jelly Bean, a Xperia U i sola z dwurdzeniowymi procesorami już nie? Według ekspertów, jest to spowodowane zbyt słabym układem graficznym w modelach U i sola. Adreno 200, który kryje się we wnętrzu modelu J, zużywa dużo mniej pamięci RAM, niż Mali-400 z Xperii sola oraz U. Wiemy już, że Project Butter wprowadzony w Jelly Bean, zużywa dość duże zasoby chipu graficznego. Niestety, powoduje to spadek dostępnej pamięci RAM – więc można domniemać, że to właśnie zbyt mała ilość RAMu jest powodem tego, iż modele U i sola nie dostaną Jelly Bean. Brzmi wiarygodnie?

Źródło: GSMArena