Android 4.4 KitKat – logo przed firma

Xperia Z, ZL, ZR oraz Tablet Z – dostają Android 4.4 KitKat

Posiadacze smartfonów Xperia Z, Xperia ZL, Xperia ZR oraz tabletu Xperia Tablet Z – pewnie podskoczą z radości, bo Sony właśnie rozpoczęło aktualizację tych sprzętów do najnowszego Andka, 4.4 KitKat.

Google - Android 4.4 KitKat, teaser na Google Plus

Wszystkie wspomniane na początku smartfony i tablet, działają w tej chwili na bazie systemu Android 4.3 Jelly Bean. Z moich informacji wynika, że niektórzy właściciele tych urządzeń już dostali KitKat. Niestety inni będą zapewne musieli poczekać, bo według Sony – upgrade pojawi się dla wszystkich w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Nowa aktualizacja, oprócz poprawy różnego rodzaju błędów, przynosi zaktualizowany zestawi oprogramowania Sony, tj. appek multimedialnych, klienta wiadomości tekstowych oraz email, trybu Stamina oraz programu do obsługi gier PlayStation. Sony dodało także kompatybilność z inteligentną opaską na rękę SmartBand SWR10 oraz oficjalną aplikację, która z nią współpracuje – Sony Lifelog.

Wiem, że wielu użytkowników modelu Xperia Z (ale także innych smartfonów tego producenta) narzeka na tzw. „sudden death„, czyli usterkę, która w najmniej oczekiwanym momencie – powoduje wyłączenie urządzenia i brak możliwości jego ponownego odpalenia. Niestety nie wiem, czy nowy firmware poprawia ten błąd. Jeśli ktoś z was zaktualizował już któryś z wymienionych wcześniej urządzeń do KitKat, niech podzieli się swoimi wrażeniami na jego temat w komentarzu. Ciekawi mnie też, czy komukolwiek z was przydarzy się „sudden death” już po aktualizacji do Andka 4.4.

Które sprzęty są następne w kolejce do upgrade? Według Sony KitKat powinny dostać takie urządzenia, jak Xperia T2 Ultra, Xperia E1 oraz Xperia M2. Android 4.4 dla tych smartfonów powinien pojawić się już na początku czerwca.

Zachęcam także do przeczytania mojego poprzedniego tekstu, w którym wymieniam pełną listę zmian, jakie wnosi nowe oprogramowanie.


 • Sebastian Gwiazda

  Witam serdecznie
  Mam 2x sudden death ( wymiana sprzętu na 3 nowe telefony Xperia z1 2014- 2015) do trzeciego telefonu dostałem ograniczoną gwarancję ( 90 dni ) po tym czasie znowu był ten sam problem (2016r. ) łatka ratuje telefon przed kompletnym zniszczeniem niemniej nadal uszkodzeniu ulega sama bateria ( ładuje tel do około 5-7% udając naładowanie do 100% oraz traci się system ostrzegania o niskim poziomie baterii ( na 15%) )

  Po okresie skróconej 90-dniowej gwarancji wezwałem Sony do naprawienia usterki ponieważ wina leży po ich stronie . Niestety w-support odmówił naprawy twierdząc iż gwarancja się skończyła . W związku z powyższym poprosiłem ich o kompletetną dokumentację napraw związanych z moimi telefonami odmówiono mi tego twierdząc iż te dane posiada oni nie posiadają tylko Sony Polska .Zwróciłem się zatem po raz kolejny drogą mailową do Sony Polska z tą samą prosbą . Sony Polska twierdzi iż nie posiada tej dokumentacji i odsyła mnie z powrotem do w-supportu .
  W związku z powyższym poprosiłem o zwrot pieniędzy z tytułu rękojmi w sklepie w którym dokonałem zakupu xperii . Tam jednak odmówiono mi rękojmi podając za argument koniec gwarancji na styczeń 2016 roku ( tel był wymieniony na nowy jeszcze 30.12.2015r. ! )
  Na chwilę obecną mam zamiar sądownie dochodzić swoich praw do rękojmi z tytułu świadomej sprzedaży telefonu z posiadaną wadą fabryczną która została zatajona ( ja w chwili zakupu byłem nieświadomy jej istnienia – oni tak ) a w związku z tym nie obowiązuje żaden okres umowny .

  Jeśli chodzi o samą Sudden death to uchronienie telefonu jest banalnie proste niestety musi to zrobić firma Sony wprowadzając aktualizacje z automatycznym wyłączeniem telefonu na ~ 2% baterii by uchronić go przed rozładowaniem baterii do 0 % . Pozwoliłem sobie zasugerować w-supportowi takie rozwiązanie z prośbą by w nowym tel który mi przyślą było to możliwe , niestety nie doczekałem się tego .

  Patrząc na sprawę od strony Sony pewnie nie odważną się to wprowadzić by nie spowodować czyjegoś uszczerbku na zdrowiu ( w sytuacjach awaryjnych zły stan zdrowia , napad a wówczas konieczne jest połączenie do rozładowania tel ) Choć moim zdaniem jest to dyskusyjna kwestia czy lepiej jest przerwać połączenie i naładować tel czy też próbować dokończyć rozmowę i stracić kontakt na zawsze uszkadzając telefon . ( Po aktualizacji kończy się to uszkodzeniem baterii po kilku takich razach choć już pierwsze rozładowanie do zera powoduje pewne uszkodzenia )

 • soniak

  Sony Xperia Z- telefon jakby się restartuje podczas, gdy mam włacząną transmije danich (dzieje się tak, gdy ekran jest wygaszony). Pomocy?!

 • Magnus

  no właśnie po instalacji Kitkata mój zaliczył zgon

 • kasia

  ech ja mam xperia z1 i system android 4.4.2 i niestety sudden death już 2 razy przydarzyo się mojemu niby fajnemu telefonowi…