Qualcomm Snapdragon 801 – schemat

Zarówno Galaxy S5 jak i Xperia Z2 są oparte o ten sam chipset, Snapdragon 801 – jednak ten w S5 jest mocniejszy

Jeśli powierzchownie spojrzymy na specyfikacje smartfonów Samsung Galaxy S5 oraz Sony Xperia Z2 to zobaczymy, że są one oparte o ten sam chipset – Snapdragon 801. Okazuje się jednak, że co prawda w sprzętach siedzi ten sam układ, jednak w dwóch, różnych wariantach.

Qualcomm Snapdragon 801 - schemat

Qualcomm, czyli producent chipsetu postanowił wyjaśnić sprawę ze Snapdragonem 801 i jego różnymi wersjami. Okazuje się, że w najnowszych flagowcach Sony i Samsunga siedzą Snapdragony 801, jednak w dwóch wariantach. Xperia Z2 (oraz Xperia Z2 Tablet) dysponuje chipem MSM8974-AB, natomiast Galaxy S5 w swoim wnętrzu kryje procesor MSM8974-AC. Jaka jest między nimi różnica?

Zastosowany w Xperii Z2 oraz Xperii Z2 Tablet układ MSM8974-AB ma cztery rdzenie Krait 400 taktowane zegarem 2.3 GHz oraz GPU Adreno 330 z zegarem 550 MHz. Z kolei Galaxy S5, w którym zamontowano MSM8974-AC – dysponuje czterema rdzeniami Krait 400 z zegarem o częstotliwości 2.5 GHz oraz grafiką Adreno 330 taktowaną zegarem 578 MHz.

Jak więc sami widzicie Samsung dobrze zadbał, aby to właśnie jego smartfon (nawet pomimo posiadania takiego samego chipu co konkurencja) był najwydajniejszy. Oczywiście już wkrótce całą stawkę może „pozamiatać” HTC ze swoim The All New HTC One  lub LG przy pomocy G3. Wystarczy, że któryś z tych producentów zastosuje w swoim sprzęcie Snapdragona 805, który jest jeszcze wydajniejszy niż wspomniany wcześniej Snapdragon 801. Z drugiej strony LG podobno już pracuje nad swoim własnym układem, który może być sporo wydajniejszy niż Snapdragon 801.


 • Marcel Jóźwiak

  Ojej, Samsung zadbał, żeby jego urządzenie jeszcze szybciej drenowało baterię… Eh 😛

  • http://smartfan.pl/ Noob

   Coś w tym jest 😛

  • Dj stonka

   dokladnie a i tak nie zadbal by dac tam normalne oprogramowanie tylko ten androsyf

   • Marcel

    Wyczuwam Nazira…