Lenovo Vibe Z K910 – 2

ZTE, Huawei, Coolpad i Lenovo sprzedadzą w przyszłym roku po 50 milionów smartfonów

Czterech topowych chińskich producentów smartfonów – ZTE, Huawei, Coolpad i Lenovo, w przyszłym roku łącznie sprzeda ponad 200 milionów smartfonów.

Lenovo Vibe Z K910 - 2

Chiny to w tej chwili najbardziej obiecujący rynek, który ma gigantyczny potencjał. Nie ma się więc co dziwić, że topowi światowi producenci jak Samsung, Apple, czy też HTC – próbują na nim zaistnieć. Niestety wychodzi to z różnym skutkiem. Na taki stan rzeczy wpływ ma m.in. to, że w Chinach sprzedają się głównie najtańsze urządzenia, produkowane przez ich rodzime firmy.

Według tajwańskich dostawców komponentów, którzy dostarczają sprzęt do chińskich producentów – w przyszłym roku Huawei, ZTE, Coolpad i Lenovo sprzedadzą aż 200 milionów smartfonów. Ma się tak stać m.in. dlatego, że tamtejszy operator, China Mobile (największy na świecie operator komórkowy, posiadający ok. 740 milionów abonentów i zatrudniający ok. 180,000 osób) – nareszcie wprowadzi do swojej oferty łączność 4G TD-LTE. Ma to spowodować wzmożone zapotrzebowanie na urządzenia z LTE i wzrost ich sprzedaży. To oczywiście nie jedyna przyczyna, bo cała czwórka z wymienionych wcześniej producentów wzmocni też swoją obecność poza Chinami.

Dwóch innych chińskich producentów smartfonów, Xiaomi i TCL (firma produkuje smartfony i tablety pod dobrze znaną u nas marką Alcatel) – sprzedadzą w przyszłym roku po 40 milionów smartfonów. Wychodzi więc na to, że sami chińscy producenci w 2014 roku sprzedadzą aż 300 milionów smartfonów. Dla porównania Samsung na przyszły rok zaplanował sobie, że sprzeda 330 milionów tych urządzeń. Chińczykom jeszcze więc trochę brakuje do tego, aby osiągnąć poziom Koreańczyków.