ZTE – logo

ZTE na MWC 2014 pokaże swój własny 8-rdzeniowy chip?

Samsung, Huawei, LG (według najnowszych plotek) oraz Apple (z pomocą Samsunga) już od dawna tworzą swoje własne chipsety. Wygląda na to, że do tego szacownego grona chce dołączyć także ZTE, które podczas targów Mobile World Congress 2014 w Barcelonie prawdopodobnie zaprezentuje swój własny, 8-rdzeniowy SoC (System-on-Chip).

ZTE - logo

Nowy układ ma zadebiutować wraz ze smartfonem, który będzie pracował w jego oparciu, modelem WiseFone 7550s. Chip ma być konkurencją m.in. dla układu Mediatek MT6592 i tak samo jak on, będzie mieć możliwość odpalenia wszystkich ośmiu rdzeni w tym samym momencie. Oczywiście nie jest to informacja potwierdzona, więc równie dobrze ZTE w swoim SoC może zastosować technologię big.LITTLE, która w zależności od zapotrzebowania odpala 4 rdzenie o dużej wydajności lub 4 rdzenie mniej wydajne, ale za to bardziej energooszczędne. Mimo wszystko jakoś ciężko mi uwierzyć, że w 2014 roku ZTE miałoby nie pokazać „prawdziwie” 8-rdzeniowego układu.

Chipset produkcji ZTE według plotki ma być bardziej energooszczędny niż Snapdragon 800 i Tegra 4. To niestety nie jest zbyt dobra wiadomość, bo osiem rdzeni typu Cortex-A15 na pewno zużywałyby więcej energii. Obawiam się, że ZTE pokaże nam po prostu swoją własną „mutację” MediaTek MT6592, wyposażoną w rdzenie Cortex-A7.

Czy wiadomo coś więcej na temat wspomnianego wcześniej ZTE WiseFone 7550s? Niestety w tej kwestii pojawiają się jedynie domysły, według których ma on być następcą modelu ZTE N986 (który jest wyposażony w m.in. w 5″ ekran IPS, cztery rdzenie Cortex-A7, 1 GB RAM).