Facebook – logo

Zuckerberg chciałby, aby Samsung stworzył facebookowego smartfona, Koreańczycy odmawiają

Współtwórca Facebooka, Mark Zuckerberg, wybrał się do matecznika Samsunga, Korei Południowej, aby zaproponować gigantowi współpracę w wyprodukowaniu facebookowego smartfona. Niestety Zuckerberg niczego nie wskórał, bo Samsung nie chce tworzyć takiego urządzenia.

Facebook - logo

Na początku kwietnia Facebook i HTC, wspólnie stworzyli wyposażony w systemową nakładkę Facebook Home, smartfon HTC First. Jak się później okazało, zarówno Home jak i First, okazały się wielką klapą. Pomimo porażki, Zuckerberg nadal dąży do zaistnienia na rynku mobilnym i chciałby kolejny smartfon zaprojektować z Samsungiem. Dlaczego szef społecznościowego kolosa tak bardzo pcha się w tworzenie tego typu urządzeń? Według anonimowych źródeł, Zuckerberg ma aspiracje, aby nie ograniczać się tylko do portalu społecznościowego i stworzyć kolejną potęgę na miarę Google.

Niestety szefostwo koreańskiego producenta, Lee Jay-yong oraz Shin Jong-kyun, odmówili współtwórcy Facebookowi. Dlaczego? Motywy tej decyzji nie są wcale takie proste, jak by się mogło wydawać. Samsungowi nie chodzi wcale o to, że facebookowy smartfon byłoby ciężko sprzedać (jak dobrze wiemy, Koreańczykom marketing i sprzedaż wychodzą dużo lepiej, niż HTC). Analitycy z Korea Herald przypuszczają, że Samsung po prostu nie ma zamiaru wspierać kolejnego rywala na mobilnym rynku. Już teraz Koreańczycy myślą nad tym, aby zdywersyfikować swoje produkty tak, aby nie były produkowane wyłącznie w oparciu o googlowski Android, ale także o ich własny OS, Tizen. W takim aspekcie puszczenie Zuckerberga z niczym, wydaje się całkiem rozsądną decyzją.

Kogo teraz Zuckerberg będzie chciał namówić na współpracę i kolejny smartfon? Na liście producentów jest jeszcze całkiem sporo pozycji, m.in. LG, Huawei, ZTE, Sony itd. Zobaczymy, do kogo teraz pojedzie szef Facebooka.

Źródło: Pocket-lint