Zysk z gier w Q4 2013, wzrost

Przez ostatni rok zyski z gier na iOS podwoiły się a z tych na Androida urosły czterokrotnie

Biznes gier mobilnych jest ogromny i nie da się zaprzeczyć, że stale rośnie. Według najnowszych danych zaprezentowanych przez analityków z IDC, Apple iOS i jego App Store nadal przynosi o wiele większy zysk niż googlowski Google Play.

Zysk z gier w Q4 2013, wzrost

Jak sami możecie zobaczyć na powyższym wykresie, App Store faktycznie mocno góruje nad Google Play. Mimo wszystko z raportu można wyczytać, że wzrost zysku deweloperów ze sprzedaży gier na Google Play w porównaniu do Q4 2012 wzrósł w Q4 2013 aż czterokrotnie. App Store w tym czasie „obdarował” sprzedających gry na App Store dwukrotnie większym zyskiem, niż w Q4 2012. Jeśli chodzi o cały przemysł gier mobilnych, to przez poprzedni rok wzrósł on o 75%.

Jakie gry dawały swoim deweloperom największe zyski? Zarówno na iOS oraz Android najbardziej dochodowymi tytułami (czołowe dwa miejsca) były Candy Crush oraz Puzzle & Dragons. Jeśli chodzi o trzecią co do wielkości dochodu grę, na iOS była nią Clash of Clans, natomiast na Android – Monster Timing.

Niestety nigdy się nie dowiemy, jakie były koszty związane ze stworzeniem i wypromowaniem tych tytułów na hity. Możemy być jednak pewni, że wydatki związane z marketingiem pochłonęły sporą część dochodu. Szkoda, że w zestawieniu nie znalazła się żadna polska firma tworząca gry. Byłoby miło zobaczyć, że również i nasi rodacy potrafią stworzyć coś fajnego i przynoszącego pokaźne zyski.